130 is dan postérieur aan het bestek van 1255/6. Hoe is dit denkbaar? Tot beantwoording van deze vraag diene, dat de abtswoning daér eerst reden van bestaan hadnadat het groote of derde plein in 1255/6 gesticht was. De oude abts woning kan nergens elders worden gezocht, dan aan de andere zijde van het verblijf van den prior, in het huis Middelburg, met het koolhof van den abt voor zijn huis, langs welk hof de waterloop stroomde, die van het Minderbroedersturf huis kwam T), en met een pad (de latere Korte Giststraat) voor het front der woning, dat op de kloos terpoort uitliep 3). Wanneer echter is de abt van hier naar het groote plein verhuisd De statuten der Premonstratenser orde schreven voor, de verkiezing van een abt in de kapittelzaal te doen plaats hebben. In Middelburg was die zaal in 1290 te klein voor dat doel (geworden). Men gebruikte daarom voor die plechtigheid de oude ziekenzaal of -kamer 3). Zij blijkt wegens hare meerdere ruimte daarvoor geschikter ge weest te zijn. Noch het huis Middelburg noch het huis Y ere had afmetingen, grooter dan het toenmalig kapittelhuis. In het verlengde echter van den oostelijken muur van de kapittelzaal (later kapel van den bisschop) vindt men wederom een dikken muur, uitloopende op de noordelijke frontlijn van het huis V e r e. Het verlengde van den westelijken muur van de kapittelzaal loopt op de noordelijke frontlijn van het gobelins gebouw uit. Beide fronten vormen eene gebrokene rechtelijn. Alleen binnen deze murentegen de kapittelzaal aanvindt men eene ruimte, grooter dan die van die zaal. Daarom is het mijne overtuiging, dat men in die ruimte het infirma- l) Kesteloo II, 1)1. 15 (57). Dit hof werd iu 1581 gebruikt door Treslong en in 1598 door Admiraal Van Nassau. 3) Arch. O. L. Vr. A. Heg. 17 A" 1232. 3) Bijdr. Biscl. Haar/. XV, hl. 189, 192 193 en 204. Arch. O. L. Fr. A. lieg. 941 A« 1484.

Archief | 1904 | | pagina 152