136 het kapittelhuis echter buigt zich eenigszins oostwaarts om, rechthoekig op de nieuwe-kerklijn. Dit had misschien ten doel, de gang bij de Muntpoort wat breeder te maken. Het was de eerste normaliseering van het Muntplein. Om de eene of andere reden heeft men echter de oostelijke oude grondlijn van het kapittelhuis behouden en, merkwaardig, loopt deze ook evenwijdig met de oude grondlijnen van den zoo even besproken reefter. Even merkwaardig loopt de noordmuur van de oude kos terij en van de sacristieën niet parallel met de kerklijn der Koorkerk, maar juist rechthoekig aan het front van het kapit telhuis en den reefter. Dit wijst op eene zelfde bouwperiode. Met de oude abtswoning, tegenover de korte Giststraat, is het weer anders. Zij wijkt in richting af, zoowel van voor noemde grondlijnen, als van de grondlijn der koorkerk. Hoe men zich ook het gebouw van den prior en het infirmatorium antiquum denke, plein n° 1 blijft altijd een onregelmatig vlak, door geene evenwijdige lijnen gevormd. Daarom stellen wij dit plein als ouder dan plein n° 2 (Muntplein), en be schouwen wij het als het primitieve van het Eegulierenklooster. Doch zelfs de lijnvorming van het oude abtshuis staat niet op zich zelve. Zij is parallel aan de voorgevels van de schuur, de bakkerij en de woning van den bakmeester, met afwijking van dien der proosdij, en nagenoeg parallel aan het front van VGraven zaal. Dit kan toeval zijn; maar ook kan het zijn grond vinden-in de akker- en greppelvormentijdens de grondvestiging van het Mariaklooster. De noordelijke grens lijn van het koolhof (kloostertuin) zou dan door de sloot aan gegeven zijn, die het perceel van het oude klooster ten noorden begrensde, loopende van de Burg vest westwaarts, tot eene sloot ten westen van het Giethuis. Eene andere sloot vormde destijds de zuidergrens van het oorspronkelijk perceel 1). Zoo is het front van het oude abtshuis zeer geleidelijk te verklaren. Zie bladz. 138 en 139.

Archief | 1904 | | pagina 158