151 perceel heet //Nor tl ant", en van dit perceel uit wordt een zwerfblok vernoemd //bosthalf ubter waterganc". In dit hoofdperceel heeft men een vast punt van uitgang, om ver volgens de route zuidwaarts aan te geven. Zoo kwam de rentmeester aan de casa (landhoeve) van Reinerius Elelmi n" 44. Moet Elelmi gelezen worden als Willi elmi", dan waren ook de hoofdperceelen n" 43 en 45 in zijne hand. Hierop bereikte hij Yromoldesland n" 46 met een zwerfblok, eveneens in den watergang. Aldus kwam hijzuidwaarts gaande, weldra aan twee hoeven en wel eerst aan de casa Engerammi n° 47. Deze naam is zeker identisch met Engeruen n° 65. De hoeve had de bij zonderheid, dat zij stond ten name van den abt van St.-Maria (klooster). Na de hagepreek te Brigdamme werden de pre dikanten om te accordeeren, door den rentmeester, de bur gemeesters en den pensionaris, ontboden op zekere plaats buiten de jurisdictie van den baljuw 2), bij Nyeuwen Hove 3), in de buurt van den boomgaard van den bisschop. Ook hier wordt men gewezen op eene bezitting van den bisschopvroeger van den abt, en liggende ten zuiden van Nieuwenhoven, eene hoeve op de Kaart van Hatting a nog aangewezen 4). Om dien boomgaard wil het ons voorkomen, dat men hier de vroegere casa Engerammi zoeken moet 6). En dan volgt de casa van Hugo filius Deinart n': 48. Deze hoeve meen ikwegens de ligging van n° 49 in verband met n° 50, te moeten brengen in den omtrek van of aan den Noordweg dicht bij de stad (het hof Clarenbeek?). Dr. J. v. Vloten, bl. 228. 2) Dr. J. v. Vloten, bl. 98. 3) Dr. J. v. Vloten, bl. 31. l) Nog vermeld in 't Beknopt Aardr. Wooulenbv. v. (L Aa bl. 756 2« kolom. 5) Ook moet ik hierbij herinneren, dat de abt een deel van de 400 gem., of enger begrensd van de 1V± heveua lands, in Brigdamme had, die wel de bovengenoemde „casa" in Noordmonsterambacht niet aanduiden, maar toch dicht er bij gelegen kunnen hebben.

Archief | 1904 | | pagina 173