156 maar toch voor een deel gebleven. Dit oostelijk deel moet gelegen hebben tusschen Koudekerke, door de Wellinge van Westmonster gescheiden, en den Seisweg, die het van Noord monster afscheidde. Het besloeg den bodem van Zantvorde en Zuwalinghe, of van Zuwalinghe alleen, al naarmate Erenboudesweg langs den noordwaartsbuigenden watergang' gelegen was, waar nu geen weg meer op de Kaart is aangegeven of dó&r, waar nog heden een weg bestaatdievan de buitenplaats Vij ver vreugd komende, en als Groene- of Kruisweg en Stommesweg den water gang bereikt hebbende, de westgrens van Overdamme vormt. Is de westzijde aanwijsbaar, ook langs den ouden wal en vest der stad is de breedte van de Westmonster parochie aan te toonen. Zij strekte zich van den Seisdam tot deSt.-Joris- brug uit met andere woorden, van de Wellinge tot de Portelinge, daar waar deze stroomen, elk onder eene afzon derlijke heul door, den ouden stadssingel onderbraken. In aanmerking genomen de richting der stratenwas die breedte te groot om hier plotseling te eindigen. Dit bewijst, dat, vóór 1594, de Westmonsterparochie zich ver der dan het stadsterrein van dien tijd uitgestrekt moet hebben. Daar dit terrein in 11S9 tot Westmon sterparochie behoorde en laterwel het Seis-, doch niet het Overdammeambacht als Noordmonsterparochie bekend staat 2), moet men dit laatste ambacht tot Westmonster parochie blijven rekenen, tenzij eenig wettig document uit ouden tijd bewijs levert van trans- portatie vóór de inneming der stad in 1574. Mocht de Erenboudesweg in het hedendaagsche stadsterrein te vinden zijn, hetgeen echter zeer onwaarschijnlijk is, ook dan nog blijft onze zienswijze, omtrent Overdammeambacht als deel van Westmonsterparochie, onaangetast, maar moet men aannemen, dat de lijst van Echternach (van tusschen 1181 en 1210) l) Zie voren bladz. 14 en 15, 5) Arch. Z. G. VIII, 3 st. bl. 102.

Archief | 1904 | | pagina 178