59 Sandich (Zanddijk) aangeteekendeen pleidooi voor onze hypo these van koofdperceelen en zwerfblokken. Nu volgt de Tingemet (tien gemeten) n" 37wegens n° 53 en 54 in den omtrek van Welgelegen en Roos en doorn te zoeken. Eindelijk komt het laatste hoofdperceel in Westmonster- ambacht, één gemet in Striche n° 38, misschien dair waar Puttenbogaert gelegen wasaan den westergrenspaal van het ambacht Overdamme. Hiermede is onze reis door de ambachten van Noord- en Westmonster afgeloopen. Mijne voorstelling wil niet meer zijn dan eene proeve tot verklaring van de Lijst van Echte mach. Indien zij geslaagd is, dan is daardoor ook geconstateerd, dat Overdamme, de Havman en Mortiere, met een deel van Welsinge, de zelfstandig geworden ambachten zijn van het op de bovengenoemde lijst voorkomende ambacht van Westmonster, dat in de Grafelijke Rekeningen van 1318 en de volgende jaren niet meer te vinden is. 4. Het Quaestieuse Westmonster. Nog één terrein, //extra valium", bleef onbesproken. Het bevatte de gronden, waarover in lateren tijd eene lang durige quaestie tusschen de steden Middelburg en Ylissingen ontstond. Mijn bestek laat niet toe, diep in dit geding in te gaan, omdat de bespreking daarvan een omvang verkrijgen zou, zoo groot als geheel deze studie. Toch wil ik iets mededeelen. Kabel V verleende 15 Eebruari 1531/2 octrooi aan de stad Middelburg om rond haar //in 't circuit" 500 roeden te mogen aankoopen natuurlijk met behoud van het recht van derden. De stad koopt den 5du" Mei 1545, voor 750 Vlaamsch, van den heer van Molembaix (Jehan de Lannoy) de heerlijkheid Koudekerke, en leent daartoe op 13 Mei 400 Ylaamseh van Jacob Ewoütsz van Hoogelande. Een ver- l) O, Archief M, no 1485 en 1487.

Archief | 1904 | | pagina 181