181 't ambacht van de stadt Middelburg ende noch de vrye halve heven, die men zeyt te wesen }i ambacht van Westersouburch, de nombre van 3242 gemeten 151 x/2 roeden". Dit ambachtsgedeelte blijkt derhalve in oude tijden onder Westsouburg gerekend te zijn, maar later bij Koudekerke ge voegd. Het was door Oostsouburg van Westsouburg afgeschei den en is dus een zwerfblok van Westsouburgambacht geweest of het heeft behoord aan een der beide takken van Westsou- burg|| heeren, terwijl dan de andere tak het eigentlijke West souburgambacht bezat. Het was onderscheiden van de andere blokken van het stadsambachtdoordat het maar voor een klein deel uit hay- manland bestond. Volgens het Vlissingseh dosier werd het bij vergissing bij het stadsambacht gerekend 1). Hoe het zijde naam De vrye halve hevene herinnert aan de bekende 1/g hevena van den abt, waarover met Simon Dodinusz. van Westsoüburg quaestie gerezen is. Dit blok wordt op den Overlooker van 1620 aldus omschreven: Den block, daer P. Corn5. Lievens in plach te woonen ende nu Adam Eergers (lees Een gers) huys ende boogert instaet, noordoost van den Abeele, ende is de vrye halve heven, de Zuytwateringe en de calsye beyde aan de zuytsyde, beginnende van westen en alsoo noordtwaerts over den Schuylwervenwech 50 gemeten 20\'2 roeden, ende in haymanlanden 4 gemeten 47 roeden". Onder //de Zuytwateringe" wordt hier verstaan dat deel er Op bladzijde 174 is aangewezen, dat men den naam van het blok niet kende. Dit is vreemd, daar men toch den Overlooker kon naslaan! Mij komt het voor, dat het blok in zijn geheel niet behoorde tot het stadsambacht, maar wel het stukje tussehen den zoekweg en den watergang bij Pietek Bon wens groot 2 gemeten '141 x\, 1 gemet 3 r,, 0 gemet 152 v., 0 gemot 152 r. (2 gemeten 150 r. haymanland), die hier gerekend worden onder letter V (zie bladz. 174) om het „noordtwaerts over den Schnyl werven weg'maar op den Overlooker van 1565 gerekend worden bij het blok G van bladz. 171. "Waarschijnlijk ontstond hier door de verwarring.

Archief | 1904 | | pagina 203