4 Er waren dus in deze parochie twee wijken in de stad en een grondgebied daarbuiten. Bij laatstgenoemd gebied wordt niet van wijk maar van ambacht gesproken. Dit grondgebied van de heeren van de Hayman omvatte liet land tusscken den ouden Vlissiugschen weg en de stads grens ten Westen., de Arne ten Noorden, de Mannezee ten Oosten en Welsinghe ten Zuiden. Van de twee binnen wijken lag '/de Waghta de Burgh" het meest binnenwaarts. '/De Waghta de Dilf" lag tusschen beiden, terwijl deze naam vermoeden doet, dat, hetzij door, hetzij langs de huidige Lange Delft eene kunst matig gevormde waterleiding bestond, die, als het ons gelukt hare juiste plaats aan te wijzen, ons leiden kan tot bepaling van de grenzen der' stad tijdens hare eerste omwalling. Hiertoe willen wij eene andere akte ter hand nemen. II. De drie parochiën van Middelburg. Er bestaat een //Extract uit een perkament Register geti teld Acta Synodalia Zeelandiae de A°. 1591, Bol. 16. Af- deelingke der wijeken ofte prochiën der stad Middelburg" 3). Daarbij kwam men terug, misschien wel om praktische rede nen, van eene voorloopig gemaakte wijkverdeeling in 12 wij- i) Den naam „Mannezee" houd ik voor eene verkorting van Haymannezee en dit woord eene verbastering van Haymane-ede ol' - ee. Zij scheidde de Hayman van de Mortierc. De Hayman verschildenaar mijn inzicht in soort niet van de elders liggende Havmanlanden maar was alleen daarin van deze onderscheidendat zij een aaneengesloten geheel vormde terwijl die landen verspreid lagen. Ook behoeft men hij „zee" niet te denken aan den legen- darisehen waterboezemzoo min als men bij de „Platte zee", West van de stad aan eene eigenlijke zee te deuken heeft. Dit zal in Hoofdstuk VIVII en X duidelijk worden aangewezen. s) Bijdrage betrekkelijk het ontstaan en de trapsgewijze uitbreiding der stad Middelburg in vroeger eeuwen door Jhr. Paspoort van Grijpskerke in 't Ar chief van het Zeeuwsch Genootschap, Deel I stuk 1, bl. 70 Bijlage (voorts aan te halen met Archief Z. G.").

Archief | 1904 | | pagina 26