5 ken eld. 2 Mei 1574 en nam men de aloude verdeeling in drie parochiën weder aan, te weten: d'Abdie, 't West monster en 't Noordmonster 2). Het mag de aandacht niet ontgaandat op deze lijst som mige straten vermeld worden met de toevoeging//op beyde zyden", andere met de vernoeming van één der zijden en we derom andere zonder eenige toelichting. Deze laatste stratenovermits zij niet in eene der twee andere parochiën herhaald worden, staan gelijk met diewier beide zijden genoemd worden dewijl zij met hare erven ge heel binnen één parochie gelegen zijn. De stratenwaarvan slechts één zijde vermeld wordtwor den in eene andere parochie herhaald alsb.v. de "s-Gravenstraat zoodat hier de straat zelve de grens vormt van twee parochiën. Mr. M. F. Lantsheer in Zelmdia Illustrata I bl. 279 (voorts aan te halen met Zei. Illustr.). In dc Zei. Illustr. I bl. 304 leest men „In het testament van Aorta an van Borsset/en Afl 1466 (Oudh. en Gest., Roll. vert. I 1)1. 243) te vinden bij Mattiiaeus Anal. II bl. 286 sqq. nordt gesproken van vier parochiën van eene vierde parochie wordt evenwel nergens elders gewag gemaakt". Merkwaardig is, dat op de lijst van. het Decanaat van Walcheren (Smaxlegange bl. 408), waarop al de parochiën voorkomen, staat „1 Westmonster te Middelburch, 2 St.-Pieterskerckc aldaer, 3 't Clooster aldaer4 't Begijuhof aldaer". In Oudheden en Gestichten van H. van R(ijn) bl. 18 en 246 staanWestmunster, St.-Pieters- kerk, St.-Niclaas Klooster Het Begijnhofzie ook vooral De Parochies van Walcheren door Mr. li. Frein Archief Z. G. VIII 3 bl. 99108. In 1266 was de cure der Begijnen te Middelburg geheel onttrokken aan de verzorging door de parochiale kerk van Noordmonster en was er niemanddie dc zielzorg over hen ter harte namwaarom de Bisschop aan den Abt vergunt een of twee kannunuiken tot cureit aan te stellen (Archief O. L. V. A. lieg. 50). Het recht op eigen kapel en kapelaans blijkt reeds door Bisschop Orro 1249) gegeven te zijn (Reg. 56). Dit laatste was een minderdus vroeger recht dan hetgeen het Begijnhof in 1266 verwierfnamelijkom eene eigene parochie te vormen. In 't jaar 1289 gelast Floris V geen rechtsgeding tegen dc Begijnen te brengen voor den deken en pfficiaal van Walcherenwijl zij onder de recht spraak van den Abt staan (Reg. 93). Ook ziet men in 1373 Wisse Pietersz. voorgedragen tot de Parochiale Kerk van het Begijnhof (Reg. 557. Zie ook Archief Z. G. VIII, 3, bl. 138).

Archief | 1904 | | pagina 27