7 zen, die stonden aan de centrumzijde der boogvormige straten Noordstraat, Hofplein, Wagenaarstraat en St.-Pieterstraat. Dit wordt bevestigd door de woorden tot den Lombaerdt". Dit Lombardbuisniet te verwarren met liet buis te Lombaer- den in de Lange Noordstraat, stond in den Blindenhoek achter 't buis Leeuwenburg Eene tweede bevestiging bestaat daarin, dat de Stroopoort blind loopt op de achterzijde van een der erven van de huizen in de Lange Delft. Hier eindigde blijkbaar de oude burg stad). Op deze cirkelvormige grenslijn van de Kloosterparocbie waarbij men op de kaart twee inbuigingen waarneemt, eene voor de Noordmonsterkerk en eene voor bet Gasthuis en de Nieuwstraat, wordt in de voornoemde akte céne uitzondering gemaakt, die echter eerst in ons vierde hoofdstuk omschreven worden kan. De slotsom is dus, dat de grenslijn van de Burg niet gelegen was in den cirkelvorm der straten Lange Delft, St.-Pieterstraat, Wagenaarstraat, Hofplein en Noordstraat maar in eene scheidslijn of scheidingssloot (duif) van en geren omvang. Voor wij echter over deze duif, dilft of delft spreken, hebben wij nog eene andere akte te behandelen, die ons even eens gegevens aan te voeren heeft. III. De Burgwal. In het jaar 1301 geeft Gheyle Willem Hozemonds weduwe tot stichting eener kapellerij in de Noordmonsterkerk onder andere: eene erve '/gelegen in de straat genaamd de Brugghe, nevens Cranenburgh aan de Zuidzyde en tusschen Zie iu 't stadsarchief een Wijkregister zonder datum en daarin wijk 29. In dit Register komt voor: de weduwe van Richart van den Vakext die in het Wijkregister van 15915 nog vermeld wordt, dus toen nog leefde. Ook komt er in voor: de secretaris Houckdie in Augustus 1599 Pensionaris werd. Deswege moet men dit Wijkregister plaatsen tusschen heide datums, weshalve wij zoo vrij zullen zijn het voorshands aan te halen zoo noodigals Wijkreg. A° 1596/9.

Archief | 1904 | | pagina 29