9 de Westmonster- en de Kloosterparochiegemaakt in 't jaar 1266, brengt tot deze parochie allen, die wonen binnen //de waglita de Burgh'met deze uitzondering //behalve die wonen tussckeu de brug, die gemeenlijk heet //lioula" (heul), die ligt beneden den Burg, en Cranenburg". De heul bewijst, dat er in dien tijd een waterloop was be neden den Burg, niet te verwarren met de straat van dien naam. Vermits de straat //de Lange Burg" toen als zoodanig nog niet bestond en eene heul bij de Stroopoort of bij het Kerk- straatje niet kan bedoeld zijn, omdat dat terrein bij de Kloos terparochie behoordezoo is de plaats voor die heul alleen te zoeken achter het perceel genoemd //het huus te Lombaerden" in de Noordstraat later genoemd Abrahamsschoot. Hebben wij ten Westen eenen waterloop gevonden, ook ten Zuiden bestaat eene aanwijzing, die daar eenen vroegeren "wa terloop vermoeden doet. De Stroopoort loopt niet door tot de Lange Delftmaar eindigt aan de achterzijde van het erf B N" 132. Nabij deze Stroopoort stond het laatste huis met eenen houten gevel B N" 125 2). Toen dit huis, St.-Peter genaamdafgebroken werd, vond men 2 meter onder den grond eene beenen schaats 3). Het is niet te onderstellendat de bodem hier in vroegeren tijd 2 Meter lager lagmaar eerder dat men hier te denken heeft aan eene gedempte gracht, waarin iu ouden tijd die schaats op de eene of andere wijze is terecht gekomen. Dit wijst dan tevens aan, dat men die gracht hier en niet in de Lange Delft zelve zoeken moet. Verderop, meer Oostwaarts, had men, ook nog in 1591, de Gasthuisheul in de Lange Delftover eenen waterloop of gar- gouille, loopende //onder 't Gasthuis" door, dus komend'e van de zijde van den wal 4) en in vroegeren tijdwaarschijnlijk juist omgekeerduitloopende in de Delft of gracht. 1 Wijk C N». 25. Zei. Illustr. I, LI. 255. Arch. Z. G. VIILI. 575. Kesteloo III, LI. 24 (280).

Archief | 1904 | | pagina 31