16 mes van Dale (dus bij den steenen paal van den ouden accijs) 55 jaren lang //en nog 13 jaar daarvoren ter stoupe" Evenals op //het Zand" was destijds ook daar eene buurt en vermits bij de Seispoort geene pont maar eene brug was moet de stoep (en het pontveer) bij Vogelensang gezocht worden. Die stoep lag in Overdamme, de St.-Jorisstraat daarente gen in Noordmonster. Tusschen die stoep en die straat vloeide dus de scheidingsstroom om Zuid van die straat te komen. Hier was de grens van Noordmonster- en Overdamme-ambacht want hier liep de watergang onder den dam door in de nieuwe (nu binnen) vest. Vroeger liep hij vandaar nog verderlangs de Zuidwest zij de van de St.-Jorisstraat. Dit wordt bevestigd door deparochieverdeeling. Tot Noord monster behoorde de geheele St.-Jorisstraat aan beide zijden tot Westmonster de geheele Sebastiaanstraat. De grens liep dus door het blok van de Kweekschool heen. Aangezien ook de Noordstraat tot den Blindenhoek aan beide zijden tot Westmonster behoorde, moet de grenslinie in dat blok niet gezocht worden bij de St.-Sebastiaanstraatdie toen nog niet doorliepmaar langs de Zuidwestzijde vau de St.- Jorisstraat. Hiermede stemt overeen, dat er in de Noordstraat Westzijde geen huis als grens der parochiën wordt aangewezen zooals dit wel geschiedde in Westmonster op de Burg door vernoeming van //het Brune cruce". Men heeft in die //stoupe" en in 't //huis met de drie tor en kens" (aan den Blindenhoek) twee vaste punten voor den loop van den stroom. Het „huys met de drie Thorekens" 3) vormde de grens in de Noordstraat (Oostzijde) tusschen Noord- en Westmonster- parochie. Vliss. Archief. Attesten in sake 'f 'proces over 't Zand. 2) Kesïeloo V. bl. 50 en de kaart van Van Deventer. 3) Archief Z. G. I 1 bl. 71.

Archief | 1904 | | pagina 38