yyy 17 Dit was het huis Leeuwenburg van Dr. L. van Steveninck Op de plaat ziet men, dat de topgevel eindigt in drie op schoorsteenen gelijkende pilasters of kleine torentjes. Op de kaart van Goliath kan men ze ook waarnemen, of schoon zij daarop bijzonder klein zijn geteekend. Een ander bewijs, dat de stroom hier de Noordstraat moet onderbroken hebben, vindt men in de beide lombardhuizen. In 1342 liep men //met mijns heren besloten letteren van Brusele in Middelburgh an die lombaerde aldaer Oestover ende Westover" 2). Dit doelt niet op één huis voor beide oeversmaar op één huis aan eiken oever. Men zond toch in datzelfde jaar op den 8 Juni naar de „lombaerden van den huse van Zierixe ende van Oestover in Middelburgh" 3). Dit //Oestover" is of overbodig of wijst op een ander huis dan //Westover". Er bestonden dus in de oudste tijden te Middel burg twee huizen voor de lombarden Een op den west- en een op den oostoever van den Arnestroom. Bij Dr. Hamaker 4) vindt men eene ontvangst//item van 2500 teglendie vielen van der lombardehuis in Middel burgh tot mijns heren deelevan Maüde Janss. wegheu ont- faen 25 d. gr. ende 1 engles, fa. 33 sc. 9 d." Of er toen een derde werd afgebroken dan of een der beiden vernieuwd werd kan ik niet uitmaken. De huizen van Raphael de Drua en later van zijnen zoon Jan stonden „in de lange noordstraat aan de oostzijde van de straatdie (leeswelke huizen) men heet „het huus te Lombaerden" 5). Zij worden nader omschreven als „in die langhe noortstrate op den zuuthouck van der stratendie men gaet Zei. Illustr. I, bl. 221. 3) Dr. Hamaker II, bl. 211. De Lombarden dankten hunnen naam aan dc koop lieden van Loiubardye. Zie O. Archief M. N». 75 en Archief Z. G. III, bl. 5. 3) Dr. Hamaker I, bl. 112. 4) Dr. Hamaker n, bl. 300. 5) O. Archief M. No. 332 Ao. 1458. Archief 1904 2

Archief | 1904 | | pagina 39