21 monsterparochiën en zoo alleen wordt de lombard van Raphael op den westoever behouden. 2. De Arne tot bij de kloosterpoort. De Arne begon, zooals wij aanwezen, ten zuiden van de Noordmonsterkerk en liep langs de centrumzijde van de Wa- genaarstraat en de Lange St.-Pieterstraat heen, tot zij de kloosterpoort bereikte. Ook hier geldt de parochiegrens als eerste bewijs. Tot Noord monster behoorden: //Den Schotschen houck 't Bagvnhof en de straete gaende van de St. Pieterskercke naer de Ballance ende Schuttershof. De Harinckplaetse ende Bleec- kerie. De Spaingaertstraete. De Sepierstraete, de Speuystrate" enz. De Abdie //begindt op den Burcht van de Lootgieters- huys (Giethuis) opwaert tot den Lombaerdt (in den Blinden- hoek). Den houck van de Burcht totte Balance toe, met d1 Abdie van binnen" enz. Behalve de Brouwerspoort heeft men nog een steegje in de Bogaardstraat, dat blind loopt. Dit kan mede eene aanwijzing geven tot hoe ver daar de Abdijparochie strekte en de Noordmonsterparochie begon. Waarschijnlijk hervinden wij hier de in de stadsrekeningen voorkomende Minderbroederstraat Later heeft deze gediend tot uitgang voor eene brouwerij op de Balans, vermeld in het Kohier van den 1003,eu penning van 't jaar 1576 Aangezien de Wagenaar- en St.-Pieterstraten ten volle, d. i. aan beide zijden bij Noordmonster gerekend worden en de Burg- slechts tot de Balans bij de abdij behoorde; zoo heeft men ook hier de vest, d i de vroegere Arne te zoeken op dat deel van liet pleinwaar later de waag gebouwd is. Zij stroomde verder t.usschen de St.-Pieterstraat en de abdijgebouwen en Kestkloo IV, bl. 21 A<> 1592. -) Zie ook Hoofdstuk IX, Afd. 3 hierna. Dit huis en dat van den Water staat werden toen nog tot de Burg gerekend.

Archief | 1904 | | pagina 43