22 erven door en voorbij liet koolhof van den abt 1). Zoo be reikte zij de Kloosterpoort. 3. De Arne tot bij de Gasthuis heul. Van de Kloosterpoort stroomde de Arne niet onmiddellijk, tusschen de Lange Giststraat en de Korte Delft door, in de haven van Middelburg. Dit getuigt reeds de onwaarschijnlijkheid, dat zij zich met eenen scherpen hoek zou hebben omgebogen. Maar er is nog een strenger bewijs te melden. Tot Noord monster behoorden ook: //den geheelen Dam Zuydt en Noord, de Giststraete, den Cortendelftden Bellinck de Nieuwstraete. In den Langendelft tot de Gasthuisheule en 't Lam, opgaende den wal tot de Brouwerie". Tot d' A b di e behoorde//den geheelen Langendelftbegin nende aan 't Gasthuysheule en daer 't Lammeken uuthangt op beyde syden totte Markt". Ook de wachten van het le en 2e kwartier werden van elkander gescheiden door de goot van of bij het gasthuis -). Deze goot met hare heul lag west van de Nieuwstraat en blijkt de parochiën territoriaal van elkander gescheiden te hebben, zoodat het gasthuis, de Nieuwstraat en de Bellinck (van dien tijd), wat hun bodem betreft, ook vóór dat de straten er door heen gemaakt zijn, tot Noordmonster behoord hebben. Zij waren dus even als het overig deel van die parochie gelegen op den oostelijken oeveroudtijds//Oestover" genoemdin onderscheiding van W estover", dat tot de nog ongesplitste Westmonsterparochie van vóór 1270 behoorde. Dit Oest- en Westover wordt verklaard, door de richting, die de Arne hier nam van de St.-Pieterskerk tot de zuidzijde van de Nieuwstraat, terwijl men op een ander deel der Arne Kesteloo II, bl. 16 (58) A° 1469. 2) O. Arch. M. no 561 A° 1484.

Archief | 1904 | | pagina 44