24 Uit dit uittreksel ziet mendat in liet pandhet Hotel de Flaudre" het huis Lammeken" hervonden wordt. Dit huis stond vlak tegenover de poort van het gasthuis - slop, zooals te zien is op de plaat bij Smallegange bl. 4-48 n° 4. Op de vrij juiste kaart van Goliath ziet men een groot westelijk en een klein oostelijk huis (A 96 en 95) juist ook het 8° en 9huis van den oosthoek. Dit smal huis ('t Ingelscke waepen) moet gebouwd zijn boven de goot, die in de heul onder de straat en in de gargouille onder het gasthuis hare voortzetting had. Nu men hier de gasthuisheul gevonden heeft, moet nog de slotzin //opgaende den wal tot de Brouwerie" verklaard worden. Hij heeft de beteekenis van: opgaande de Reiger straat tot aan den grond der Brouwerij, en de terreinop- gaaf van de abdij//den wal op beyde zyden totte Brouwerie'''', die van tot en met den Brouwerijgrond 1). Vooreerst ligt het //Lammeken" niet zuid maar zuidoost van de brouwerij de Wolzak, in 1552 gesticht ■-), maar ook alleen zóó blijft de kloosterpoort van 1484, niet te verwarren met die van 1282, noch met de Blauw- of Gistpoort, en staande aan 't eind van de Reigerstraat 3), binnen de Kloos terparochie en door eene natuurlijke kromming van den water loop eveneens de brouwerij //den Anker". De Ankerpoort, later Blauw- of Gistpoort, stond echter in Noordmonster- parochie met een later deel van den brouwerijgrond, dat na dien gesplitst werd inhet groote anker A n° 81, de koning van Polen A n° 82 en 't ankerken A n° 83 4). De heer Kesteloo (III bl. 141 (397) vermeldt omtrent de inhuldiging van Kakel V, dat op den hoek van den wal „een schavot" (stellage) geplaatst was langs den optochtsweg van de Giststraat, Korte St.-Picterstraat en Lauge Delft, dus ter hoogte van het hoekhuis der firma Noïoiebel A 88. Hieruit ziet men, dat de wal zich uitstrekte tot het westeinde vau de Reigerstraat. 2) Kesteloo IV, hl. 35 A" 1552 en V bl. 99 Ao 1603. 3) O. Arch. M. n' 561. 4) 't Is meer dan toevallig, dat sommige aangrenzende panden alleen door adjectieven onderscheiden zijn. Men heeft ze als gesplitste panden te beschouwen

Archief | 1904 | | pagina 46