28 Ik vermoed, dat de Ankerpoort slechts eene muurpoort ge weest is en deswege in 1416/17 niet is vernoemd. "Dat de Blauwpoort een poortgebouw wasziet men nogdaar zij in hare arduinkleeding als Gistpoort nu nog bestaat. De vest of oude Ame doorsneed dus de erven A 81 en 82 tusschen de Blauwpoort en de kloos terpoort of tusschen de brouwerij //den Anker"" en de Korte St.-P ieterstraat, kromde zich dan westwaarts tusschen de kloosterpoort van 1484 en de Reigerstraat en boog zich daarop wederom zuidwaarts naar het huis "het Swarte Lamm eken". (A n° 96). Deze bocht is nog te herkennen aan de inbuiging van de Lange Delft van het gasthuis af tot '/den Pelikaan" (F n° 26). 4. De Ame tot den Duivelstoren. Men zal zich uit het voorgaande herinneren, dat de Nieuw- straat zonder restrictiedus aan weerzijden, behoorde tot Noord monster. Hierdoor kan men den verderen loop der Arne be palen wegens eenen ouden watergang, in de rekeningen der stad vermeld. Men weet, dat het gasthuis iu de Lange Delft stond. Beziet men de teekening er van in het werk van Smallhgange op bl. 44S dan aanschouwt men daarop de poort van 't gast huisslop en rechts nog een huis zonder deur en met het gasthuis vereenigd. Dat dit huis er later bijgetrokken is, blijkt uit de volgende gegevens: In 1-374/5 wordt 4 dagen werkloon betaald «om bi den ghastliuse een dilve te slane (slatten), om ;t waeter telosene". In 1429 was deze sloot reeds bij het gasthuis getrokken en overdamdwant toen werd er eene nieuwe houten goot (duiker) gemaakt //in den dilft" voor het gasthuis T). In 1516/18 wordt vermeld een waterloop en in 1530 //een IvESTEr.ooI, bl. 56 (226).

Archief | 1904 | | pagina 50