36 genitiefvorm Wels-inge. beteekent volgens cle gangbare woord verklaring van //inge"verengde welle. Deze woordverklaring slechts pro memorie, omdat daardoor woorden als voeding, zalving, opwelling, zonderling enz., die mede den uitgang //ing" hebbenniet worden verklaard. 1). Bij het woord werf. werve in Wellingwerve wordt de aandacht bepaald bij een en werf of heuvel nabij de Wellinge. Dezen heuvel vindt men dicht bij den Breedenweg 2). Hij behoorde aan den heer de Bruijn van Mf.lts-en Marie- kerke. Het bewijs voor deze aanwijzing vindt men op den Overlooper van de Westwaterivg A" 1620 bij het Laureys Oorts blok f 125v //daer het werf inne staet", in verband met de blokken aan de andere zijde van den waterganggenaamd Wel- lvnckwerve en Cleyn Wellynckwerve f 141, 141v. Men leest ook Wellincwerve, Welincwerve, Willyncwerve en Willink- werven 3) Het ambacht Wellingwerve blijkt geweest te zijn de oeverstreek noord en zuid van de Wel linge, van de westgrens van Hoog elan de tot in de Hay man in de Zuidwatering. Eeu sprink van dezen stroom begint in het Spintambacht 4) aan de grens van Biggekerke, op het Koudekerksch grondge bied, waar heden de prise d'eau van Ylissingen staat. Men vindt daar het blok //daer Maput in licht" f 53in het Register van het landrecht'. Maputblock f 53, en als 5u hoek van het Westleen der tienden de Maayeput genoemd. Ma is eene verkorte voornaam voor Maaye of Maria. Men had in West-Souburg een blok //daer Pieter Jans Mae" inwoonde, Lambert ten Kate. Aenleiding tot kennisse van hei verheven deel d. Ned. Sprake II, bl. 8185. 2) Yluchlbergen op Schouwen bl. 183 n° 32. 3) Overlooper der Westwatering A° 1620 f 141, 141v; Dr. Hamaker I, bl. 300, 393, 9 en 19. Keur van Yliss. (Arch. Vliss. n> 17). Register van het landrecht v. Ylissingen bl. 32. 4) Overlooper der Westwatering Ao 1620 1' 120.

Archief | 1904 | | pagina 58