4.0 gevoegd vof zoo men nu wil in Wellinkwerve onder Coude kerke" 1). Deswege verklaarden de Vlissingsclie advocaten 2) volgens den Overlooper A° 1579 f 140T //bedraegfc 't noordambaclit ofte (lees met) Wellinckwerve 659 gemeten IK roeden". Dit deel van Wellingwerve is, wat later op de kaarten als Klein Hooge wordt aangewezen en wat men hervindt in de Grafelijke rekening onder Coudekerke als tienden //inScu- welincwerve ende in Zuwalinghe" 3). Hebben wij Zuwalinghe op den noordoever ge vonden, zoo is Schuwelincwerve of Wellingwerve om het: //In Coudekerke" op den zuidoever aan gewezen. Ook het blok //agter de Hoogmeulen op 't Zand11 be hoorde tot Wellingwerve geheel of voor een deel 4), want van het ambacht van Costin c. s., groot 198 lL en reeds voor 1492 vergroot tot 223 gemeten 152 roeden, wordt, bij de uitbreiding der stad, grond afgevoerd van de rekening, voor Wellingwerve in zijn geheel: 23 gemeten 169 roeden, die men nergens elders kan zoeken dan hier bij den Seisdam en misschien ook ginds bij den St.-Jansdam, dewijl al wat Den oorsprong van de vergissing omtrent den naam Hogelande zoek ik hierin, dat men daarbij dacht aan 't bekende Hoogelandeterwijl hier de uit drukking beteekende: het land toebehoorende aan het slot ter Hooge of het land toekomende aan de familie de Hoghe. Voorbeelden van de eerste betee- kenis zijn't blok voor de Hooge poorte voor de noorderpoort van Ter Hooge en 't blok Ter poorte voor de zuiderpoort van Ter Hooge. Het 58ste blok van Koudekerke lag over den noord hooge boogert den noord- boogert van Ter Hooge. Daarentegen komt hierna voor een stuk van Schuil- werven als gelegen in Bauwen Jans blok in Hoogelande, dat de beteekenis hebben kan van: land afkomstig van Mlsscilet van der. Hoghe, zooals het ook feitelijk een deel was van de 100 gemeten, hier besproken, of van de 62 '/2 gemeten in de Zuidwatering (zie bladzijde 43). 2) Archief Vliss. Dosier over 't ZandLetter N. 3) Dr. Hamaker Ibl. 450. Aenwysinge op de caerten Letter A (Zie Arch. Vliss. Dosier over 't Zand Letter SJ.

Archief | 1904 | | pagina 62