43 12 gemeten 273 roeden worden volgens voornoemde advo caten op den Overlooker van 1579 aldus omschreven//In Hoo- gelande in Bauwen Jans 1) blok bedraegt 't ambagt aenco- mende 2) de stadt Ylissingen voors. 12 gemeten 273 roeden/' Dit //in Hoogelande11 moet, naar ik op bladzijde 40 ver meldde, gelezen worden als: in Welling werven. Bij deze vermelding wordt men gewezen op //al 't gunt dat uyt (lees ligt) in Schuilwerfve block oostwaert over de wech 't welk in Coudekerke onder Molenbais gestaen heeft11 3), en dat dus niet tot Beverenambaeht behoorde, al lag het in Schuilwervenblok. 't Was //Hoogelande" d. i. Wellingwerve en is op de kaart van L. Pz. Wadde vervaardigd A° 1606, en ook op de mijne, gemerkt met letter G. De overlooper van 1565 vermeldt dit blokje aldus//Hierna volgt 't stadsambagkt van Middelburg geleegen in den blok van Schuylwerfvegroot 11 gemeten 270 roeden". Op dien van 1595 staat: //ut Schuylwervenblok f 103 bedragen de 10 leste parthiën schotbaer lant 12 gemeten 51 roeden". Dit alles ziet op het blokje oost van den vluchtheuvel ter weers zijden van den watergang, herkenbaar nog door twee zoek- dat zuidelijk lag, groot 62V2 gemeten, en een grooter deel, nl. 223Ys gemeten -f- 62'/i gemeten, dat noordelijk lag, tenzij ook daarvan nog een deel ten zui den moet gevonden worden. Dus was er een Noord-Wellingwerven en eeu Zuid-Wellingwerven. Heeft daarom liet eerste den naam ontvangen van Noord- ambacht Heeft het zuiderdeel mede behoord tot Scuwelinkwervenen is van dien naam de verkorting ontleend, in „Schuil werven" uitgedrukt? Ik durf hierin niet be slissen; maar als hier ook een deel van Schuwellingen te vinden is, dan is de naam Schuggensweg niets anders dan de verkorting van Schuwellingensweg. Zuwalinge en Schuwelinckwerve zijn tienden-benamingen in Koudekerkegelijk in 1831 nog bij de verpachting van tienden achter elkander voorkomen 1° De helft in de Grootje Hooge en 2° Schuil-Werven Gedrukte advertentielijst bij J. Mo ens in den Kortendelft G 19). x) Iloofdst. X 4 komt voor op letter Z „Pier Bouwens", die bijna de helft van dit blok op zijnen naam heeft. „Aeneomende". Dit was de pretentie van Vlissingen. 3) O. Arch. M. no 1937 bij de limietbeschrijving.

Archief | 1904 | | pagina 65