46 en sacramenten halen aldaar nog geen geestelijk gebied gaf aan Westmonster Aan Jehan de Lannoy wordt het ambacht van Koudekerke verkocht, zich uitstrekkende tot de poorten en grachten der stad 3). Het is aan te nemen, dat men A° 1254, bij de eerste uitbreiding der stad, heeft moeten afronden, of reke ning houden met bestaande zaken b.v. het Augustijnerklooster en dat dus ook binnen de binnensingels een oud gedeelte van Koudekerke besloten lag. Hoe diep liep dit territoir van Koudekerke in Middelburg in? Yan tusschen 't werf van Wellingwerve en den Koudekerk- schen weg naderen de Breedeweg en de straatweg allengs elkander. Ongeveer bij den tol, waar in 1607 op beide wegen een steenen pilaar stond voor den accijns, zijn ze genaderd tot de afstandsbreedte, gelijk wij die kunnen waarnemen in de lengte van de straat //de Weech" 3). De Kaart van Yan Deventer trekt ze van daar af even wijdig, en wel blijkens de bebouwing op de kaart aangegeven, als eene voorstraat of weg, met eenen achterweg achter de erven van die voorstraat. De achterweg loopt op die Kaart uit op een molen aan den ouden singel. De voorstraat, tot zandweg gemaakt, liep uit op de poort der stad. Aan de zuidzijde van die voorstraat, achter de huizen en erven vloeide de Domburgsche schuitvlot l) door eene steenen Dosier over 'i Zand (Arch. Vliss.J, Letter H pag. 6 en verv. O. Arch. Jf. n° 1912 ao 1545. 3) De Bedde en de Weechtwee kleine steegjes, vormden „de Bedde- en Weechstraat of Beddewijkstraat"de Bedde noord en de Weech zuid. -') Vreemddat hier en niet hij de Griffioen de Domburgsche schuitvlot be gint. Hierdoor kreeg echter 't slot Ter Hooge een waterweg naar Domburg en Middelburg en ziet men op 's graven kosten Symon .Tan Pouwels den watergang delven, weswege hij in 1318 20 sc. assigneert (Hamaker i hl. 50). De oude Schuitvlot was in 1254 door de uitbreiding der stad buiten gebruik gekomen. Misschien heeft de bewoner van 't slot Ter Hooge daarvan partij willen trekken.

Archief | 1904 | | pagina 68