51 straat, de eerste Gortstratepoort en de Hoog straat naar //de Nieuwe Haven"1) van lateren tijd, tot zij tegenover de kade van deze den ouden vestsingel doorsneed, weshalve de Jansdam, bij de Spuisluis voor het latere huis van verzekering, de singels ver binden moest. 2) Dezen naam van Jansdam moet hij ontvangen hebben, vóór dat de stad aldaar uitgelegd en deswege de dam zelf als doel loos vernietigd werd, en nadat de Ridders van St. Jan binnen den ouden muur eenen boomgaard verworven hadden 3). Bij benadering vindt men den tijd van deze uitlegging. De tweede Gortstratepoortop de Kaart van Yan Deventer aangewezen, was daar reeds vóór 1540, toen men plan had eenen spuiboezem (in de Rookerijlaagte?) te maken om zijn water door den singelgracht en muur der stad onder de Gortstraat (Ylissingsche straat) te voeren in het nieuwe kanaal (Nieuwe haven) 4). Ook reeds in 1474 bestond zij, want toen werd de Beestenmarkt naar den Gortstratenpoel overgebracht 5). Tusschen 1474 en 1416 leest men wel van herstelling der muren maar niet van bouwwerk aan de Gort stratepoort en er had geene uitlegging in dien tijd plaats. In 1416 wordt gesproken van herstelling der zeer ver- Onder dien naam is liet verlengstuk van de binnenhaven (zie bl. 32), west van de St.-Jansridders, nog beden bekend. 2) Het twijfelachtig stuk muur Zuidelijk deel bl. 45) in de Hoogstraat wordt hierdoor verklaard. Arch. VII, bl. 19 en 37. 3) Zei. Illuslr. Ibl. 807. 4) O. Arch. M. n" '1730. Onder Gortstraat kan onmogelijk de huidige Gort- straat bedoeld zijn, dan moest ook de Gravenstraat mede vermeld worden. Daar er slechts éénc straat genoemd wordt, is bedoeld dat deel der Gortstraat, dat nu de Vlissingsche straat heet. Hierdoor wordt ook verklaard, dat de Beestenmarkt lag niet aan maar in de Gortstraat (Kesteloo II, bl. 17, 55, 59, 97). Deze Beestenmarkt wordt in 1485 de oude genoemd in tegenstelling met die op de Kalvermarkt. (Zie ook Kesïeloo II, bl. 18 (GO) op no 3). Zeer waarschijnlijk heeft men die waterleiding willen leiden door een restant der oude stadsgracht vau 't jaar 1254, .in 1317 reeds in de stad getrokken. s) O. Arch M. no 452.

Archief | 1904 | | pagina 73