60 Bij voorbaat had men reeds in 1512 van Hendrik Geer- brandsz. //eenen half ven buy se van achter tot voeren met allen //zijnen toebehoerenstaende neffens der stadt buijs, genaemt den //Hooren" gekocht 1). Dewijl het huis Scoenhoeke van Croesere vast en noord aan het stadhuis 2) en De Hoorn er slechts nevens stond, moet het laatstgenoemd huis aan de zuidzijde gestaan hebben, tegenover De Swane, zuid van het straatje //achter West monster" en in het verlengde deel van de Noordstraat. Men had in 1512 voor deze helft c€ 14 6 betaald en in 1514 2 als restant. Op de andere helft loste men in 1521 de losrente af 5, bij overdracht van Mr. Jan van Thielt zal de kerk omringen mei; een muureen handgreep hoogingevoegd aan de uiteinden van de uiterste drummers (columpnarum) der kerk en strekkende tot de paden en de gehouwen der stad. 4. Men zal de doodsbeenderen ont graven, rustende tusschen den ouden en dcu nieuwen (te maken) muur. 5. Men zal hij iederen ingang (van den nieuwen muur) een ijzeren oi' houten rooster (craticula ldein vlechtwerk, rasterwerk, Ideine horde, rooster: Zie Laiijusch Woordenboek van Prof. Dr. Engelbregt) maken, of welke hinderpaal ook te eeniger tijd in staat is (ongewenschtcn) te weren. 6. De stad zal dit marktveld doen vrijhouden van vuilnis en onreinheid {Oorkb. II, n° 904 vrij vertaald ter bekorting). Een van die roosters wordt nog gemeld Ao 1481 hij de winkels van ,,'t Capittel van Westmonster''1 (Znv. Arch. M. 519, 6). Was vroeger de gansche markt, uitgezonderd langs de huizen, kerkhof, die nieuwe muur moet men als zuidmuur denken van de Burg tot den insprin genden hoek hij het huis Mo zes (wijk K no 6). Deswege wordt Afi 1525 ge sproken over kramen van den put voor het huis Mo zes tot het huis het Vosje (wijk I n° 13) (0. Arch. M. n° 1344) en van de bolstede „opten houck van den Burch" in „de Noortstrate" A° 1481. (Inv. Arch. M. 519, 6). 1) Kesteloo III, hl. 43 (299). In 1461 was er eene goot „loopende van de Horen tot in der stede zale toedaer men dat laken vercoopt" (zie Kestkeoo 11 28 (70). Naar ik vermoed liep zij van De Hoorn langs de oostzijde van de Markt, toen nog Noordstraat genoemd, naar de Lange Delft tot in de hal om daarachter te sueeren in den waterloop, die naar de gasthuisheul strekte. In 1578 werd die goot als riool verlegd van De Bon te koe, hoek Markt en Burg, naar de Gravenstraat, om te sueeren in de stadsvroonen hij de Nieuwe haven (O. Archief M. n° 2769). 2) Kesteloo HIhl. 44 (300) Ao 1514.

Archief | 1904 | | pagina 82