62 is te zien, dat het de stad te doen was om de opruiming der huisjes noord van de kerk voor het stadhuis. Ook west en zuid van het Westmonsterkerkhof waren winkels gebouwd. Dit wordt aangewezen op het 6C stuk van n° 519 van het Oud Archief van Middelburg. Men had eerst den winkel van Pieter Pieterse Vierloos //onder de Noot gods". Deze winkel was denkelijk dezelfde als die van heer Jan Janss. priester T) en stond aan de zuidzijde van den rooster d. i van het rasterhek van het kerkhof. Zoo kwam men zuidwaarts gaande aan den boekwinkel, staande aan de straat en aan de markt, in huur bij //cooman Cornelis Pieters11 en dan volgden de winkels aan de reke -) tot tegenover het huis De Bontekoe. Men herbouwde de winkels tegen de kerk aan en verkreeg hierdoor een soort plein. Nog in 1561 vindt men zeker winkelhuisje aan de westzijde van het kerkhof. In 1563 be sloot men om kerkbrand te voorkomen ook deze winkels af te breken en eene schadeloosstelling aan de eigenaars te ver- leenen 3). Dit besluit is niet ten volle uitgevoerd. In 1574/5, bij de afbraak der kerk, stonden er nog 4). x) O. Archief M. n° 101. 3) Onder de chysen of renten op winckelen staande an Westmonster-kerkhof au de rekezijn er twee ten name van „dat cloostcr van der rooden cluysse" ook vermeld door den he-er Kesteloo (II1)1. 53 (95). De heer Lantsheer zoekt dit klooster in Vlaanderen of Brabant (Zet. Illustr. Ibl. 317). Mocht het Roode klooster en de Roede cluyse (zie Kesteloo III, 75, 156, (331, 412) op de zelfde stichting doelen, dan is zij gevonden. Dit Rode c-looster stond bij Brussel in het bosck van Zonien, waarvan het Bois de Cambre een deel uitmaaktbij het laatste station RhodeSt.. Genese tusschcn Brussel en Waterloo (Baedeker bl. 173). Het wordt ook genoemd „'t cloe-ster van Sente Pauwels in Zouie" of „het Rooclooster". Zie over dit klooster en zijne rijke bibliotheek op het eind der XIV eeuw eenige gegevens in de verhandeling van den heer G. N. de Vooijs Theol. Tijdschr. 37e jaarg. 2e stuk 1 Maart 1903. De schrijver was zoo vriendelijk mij in te lichten, dat hij dit klooster niet heeft aangetroffen onder den naam van de Roede cluysemaar dat er wel gesproken wordt van „de broedere tc Rooden dale". Hij noemt in zijne verhandeling ver schillende geschriften, uit dit klooster afkomstig. 3) O. Archief M. n° 2335. Zie ook n" 2069, 2270. O. Archief M. u" 2662.

Archief | 1904 | | pagina 84