8 Boenen wal aan de Westzyde en aan de Noordzyde tsGraven- steen en aan de Oostzyde de voorzeide straat". Uit eene akte dd. 7 Mei 1336 2) wordt gestaafd, dat in dien tijd de bodem van 's-Gravensteen te vinden was aan den Noordkant van de rooilijn der straat de Lange Burg, die ecliter toen nog niet als zoodanig bestond. Hieruit volgt, in verband met de akte van Gheyle Hoze- monds weduwe, dat Cranenburg aan de Zuidzijde van die lijn moet gestaan hebben, omdat volgens de verdeeling der paro chiën van 1591 de Lange Burg naar de zijde van Gouwenburg behoorde tot de Abdij en naar de zijde van //het Brune cruce" tot Westmonster. Tusschen 's-Gravensteen en Cranenburg lag het erf, in de akte vermeld. West daaraan was de Boenen wal 3), misschien aldus genoemd naar den bewoner of eigenaar van de aangren zende huizing //Cranenburg". Aan dezen Boenenwal herinnert ook nu nog de straat //de War1, indien men maar niet den naam met de zaak verwart. Deze wal moet dichter bij de Markt en de Lange Delft ge legen hebben. Dit is op te maken uit hetgeen wij omtrent de Stroopoort mededeeldenen uit hetgeen wij in een volgend hoofdstuk zeggen zullen omtrent //de houla". De huizen aan de Zuidzijde van de straat //de Wal" stonden op erven, uitkomende van achter aan de binnen- of centrumzij de van den burgwal 4). IV. De Burgvest. De in het eerste Hoofdstuk vermelde grensscheiding tusschen J) Arch. Z. G. IV bi. 23, verbeterd iu 't Arch O. I. Fr. A. I 322, R- 101, 102. 3) Idem Reg. 276. 3) Boene of Bone is een mansnaam. Hij komt ook voor ouder de hoeren van Souburg en in den naam Bouendijke, een polderblok in Oud-Vlissingen later eene heerlijkheid. 4) Wal waterkantoeverzoomboord (cener rivier) of de hooge en brecde ophooging ter verdediging (der stad). Zie J. H. van Dalen, Woordenboek der Nederl. taal.

Archief | 1904 | | pagina 30