11 Deze muur is zichtbaar op de anders niet zeer nauwkeurige kaart van 't jaar 1400 (sic). Hij moet gediend hebben bij de oprichting te dier plaatse van de Brouwerij genaamd //den An ker" en heeft op bovengenoemde kaart in de Walckersche Ar cadia eene poortnaar de Brouwerij //de Ankerpoort" ge noemd Later is deze vervangen door de Blauwpoort van c. 1509/12, toen de Prelaat een nieuw huis aldaar bouwde en Jan Bettez(oon) nu buiten den oorspronkelijken Abdijgrond in de St.-Pieterstraat zijn uitgang verkreeg De Ankerpoort stond dus Oost van de oude kloosterpoort en tusschen beider bodem liep de gracht. Dit water, met zijne capaciteit om de stad te isoleer en, bevestigt onze meening, dat men in de voorgaande gegevens de gracht der stad terug vindt voor de helft van den omtrek, namelijk: vau de Lombardstraat langs de Lange Delft tot bij de Blauwpoort in de St.-Pieterstraat. De andere helft zal als gevolg te voorschijn komen, nu wij moeten handelen over den singel. Y. De Burgsingel* Door het hervinden van de Zuidervest is te dier plaatse te vens de singel aangewezenlangs de oostelijke huizen van de marktdoor de Lange Delft en de Korte St.-Pieterstraat tot de Gistpoort. De Noordelijke helft bleef nog onbesproken. Daar lag het uitgebreid Begijnhof, strekkende van af de Koningstraat tot //die dore bider coepoorte int beghijnhof" 3) d.i. tot de Span- jaardst.raat. Graaf Willem II bepaalde den 7 Februari 1254, //dat de voorzeide Begynen, binnen voorzeide hof wonende, over hun geheelen grond terecht zouden staan voor de Schepenen van Kesteloo III, bi. 22 (278). 3) Oud. Arch. Midd. No 950 A". 1509 eu 1003 A<>. 1512. 3 Kesteloo I, bl. 54 (224).

Archief | 1904 | | pagina 33