53 hoek", zuid van Maayeput Of deze sprink hier ook //Langhebeke" genoemd werd, waar //ver Lizebetten kinder tienden" door Willem ser Willemss. gepacht werden van den graaf 2), heb ik niet kunnen ontdekken. "Van daar stroomde hij tusschen den Breeweg en 't dorp Koudekerke. Nu vloot hij noord van Ter Hooge onder den naam van //vischwater aan de Noord-ïïooge heul". Vervolgens liep hij tusschen het blok bewesten Heyn Pauwels en het Gasthuisblok, in het jaar 1607 //de vischerij voor Laureys Janssen olislagers deur" genoemd. Dat Gasthuisblok had dien naam, omdat er het gasthuis op stond, misschien het St.-Anthonie-(gast)- huis 3). Of hierop doelt de //terra Hospitalium" van de Lijst van Echternach durf ik niet uitmaken. Met meer grond wijs ik, naar n° 69 van die Lijstop de twee gemeten van Hue, die wij er rechttegenover in Den Hoek 4) zoekenin den hoek van den straatweg en het Oliewegje. Dat tweede vischwater van de Wellinge in het zoogenaamd Middelburgambacht ging onder eene heul door over in de //vischerij van de Klinkheule" 5), in Pier Olen blok ko mende aan den bogaert van en gepacht door den rekenmeester Jacob Schotte (huis n° 26). Deze vischwateren droegen den naam van de Plattezee 5). Bij de jongere Klinkheul aan den Vlissingschen weg vereenigde zich de Wellinge met dezen wa terloop en van hier af stroomde zij als Weisin ge naar de rivier. Deze Welsinge wordt op de Lijst van Echternach De Wilinge Zie de tienden vau Koudekerke, waarvan Vlissingen '/t part competeert in 't westleen. -) Hamaker I, bl. 70 en 450. 3) Kesteloo I, bl. 11 (181); II, bl. 48 (90); III, bl. 10 (266); IV, bl. 31 vA° 1399, 1494, kapel 1500/02, 1584). Kaart Gem. Koadekerlce door J. KuïPER. 5) Dosier over 't Zand (Arch. Vliss.) quatern H bl. 9 en 10. Zie ook hier voor bl. 5 noot 1.

Archief | 1904 | | pagina 75