54. genoemd 1). In liet Oud Archief van Middelburg 2) wordt eveneens gesproken van de Wielingen voor Arnemuiden duidelijk doelende op de Welsinghen of Weisingen", een naam reeds A° 1247/71 op de Lijst der bezittingen van de abdij van Middelburg vermeld. Bij Bilsekenspolder 3) heeft men dan ook aan een Wel- singepolder te denken, daar de lijst wegens den uitheem- schen schrijver allicht omzetting of verwisseling van letters bevatten kan. Als men hem maar niet met den tegenwoor- digen Welsingenpolder van lateren tijd vereenzelvigt 4). Ik meen hiermede het stroomgebied om Middelburg en ook er doorheen genoegzaam aangewezen te hebben om eene juiste voor stelling te wekken van dat terrein, tijdens het ontstaan der stad. Van breede zeeën en groote dammen tusschen kleine eilanden heb ik tot heden in de akten geen spoor ontdekt, wel dat het eiland Walcheren als een geheel reeds voorkomt onder de vijf eilan den, waarover de Hollandsch-Vlaamsche oorlogen ontstonden van c. 1007 af 5). VIIL De Stadhuizen van Middelburg. Ofschoon buiten het terrein van de eerste omwallingmogen wij om een afgerond onderzoek te verkrijgen niet voortgaan, zonder eerst de zetels van het stadsbestuur te hebben aan gewezen. 1. Het tegenwoordig stadhuis. Wij kennen allen het artistiek raadhuis, dat tot heden toe de Groote Markt tot sieraad strekt. Het is niet, van zijne stichting af, zoo uitgebreid als heden geweest, maar heeft meer dan eene vergrooting ondergaan. Op n' 29 ill Nyhoffs Bijdr. III 6 Dl. bl. 296. 3) O. Arch. M. 110 316 A" 1456. 3) Nijhojfs Bijdr. III6 Dl. bl. 295 no 19. 4) Arch. Z. G. VIIbl. 272. 5) Het Graafschap van Zeeland door J. van Grypskerke bl. 9899 euz.

Archief | 1904 | | pagina 76