92 De heer J. Maitland Thomson, curator of the Historical depar tement of the general Registerhouse te Edinburgh, verplichtte ons genootschap ten zeerste, door Paterson's uitgave met het handschrift te vergelijken en er verschillende verbeteringen in aan te brengen, die bij dezen overdruk dankbaar zijn ge bruikt. Aan zijne vriendelijke inlichtingen zijn ook de op merkingen omtrent den verschillenden tekst van het Schotsche en het Zeeuwsche exemplaar van het contract (zie artt. 32, 343536 en 38} ontleend. Ten einde plaats te sparen zijn de procuraties van beide partijen, die in het contract zijn geïnsereerd, hier niet afgedrukt. Gelijk boven is opgemerkt, is het contract van April 1675 in het archief van Yere niet gevonden; wel bevindt zich daar het afschrift van een concept-contract van Maart 1675. Hoewel het op zich zelf gewensclit zou zijn geweest dit ontwerp in deze verzameling op te nemen en hier af te drukken, is dit niet geschied. Het afschrift is zoo slecht - het is blijkbaar gemaakt door iemand, die niet verstond, wat hij moest over schrijven dat het in vele gevallen ondoenlijk bleek den oorspronkelijken tekst met eenige zekerheid te herstellen. Bo vendien zijn tal van artikelen, wat hun inhoud betreft, geheel overeenkomstig met wat het definitieve contract bepaalt hoewel de redactie soms aanmerkelijk afwijkt. De voornaamste verschilpunten met het definitieve contract zijndat in art. 3 van het concept eene lijst der stapelgoederen is opgenomen (afgedrukt in de noot op art. 3 van het contract van 1697), dat de artikelen 26, 27, 32, 3439 wel in de definitieve redactie maar niet in het ontwerp voorkomen, en dat in de eindredactie niet zijn opgenomen de volgende artikelen, die in het concept worden aangetroffen //Ten 11. Opdat de Schotse natie wel gedient en geacco- modeert mochte wesen int vervoeren van hare coopmanschappen na ende van Middelburchsal de magistraet besorgen l) bequame Het HS. heeft: bcsorger.

Archief | 1905 | | pagina 128