m gemelde Heer Conservateur ende alle andere persoonen, van de stapel-co art dependerendevry en seker geleyd ende be- scherminge mogen hebben in dese hare stadt, ende dat sylieden met hare familiën en goederen aldaer ende in de jurisdictie van dien vrundsamelijck mogen woonen en negotiëren. ■3. x) Aengesien dat alle stapelgoederen, uyt het coninck- rijck van Schotlant comende, sijn natuerlijck voortcomende uyt hetselve landt, meestendeel rouw en onbereyt, door welck middel de stadt Campvere ep. de andere steden van de Pro- vintiën bequaemheyt en voordeel hebben om geseyde waeren te reduceren in verscheyde hantwercken bequaem tot gebruvck, waerdoor sy meerder proffijt erlangen dan het volck van de Schotse natie, waerom liet by dit artikel vastgestelt is, dat alle de voorschreven stapelgoederen vryëlijck mogen in dese stadt werden ingebracht sonder te betaelen eenige tol ofte cos tume, als hiernaer genoemt wert, incomende convoy-, Meent-, veyl- en lastgelt, op eenige van de Schotse schepen ofte eeni- gerhande andere vaertuygenhaer toebehoorendeen van alle andere belastingen vant tegenwoordige ofte int toecomende; ende dat alle inwoonders, aenhoorende ofte eeniger wyse de- penderende aen de stapel-court, mogen vry sijn te gebruyekeu en te genieten alle de privilegiën ende vrydommen, welcke de borgers selve genieten binnen de stadt en jurisdictie van dien. Ende by desen artikel werd geaccordeertdat de volgende goederen en geen andere sijn stapelgoederen en sullen voor sodanige geacht werden, namentlijck alderhande wolle, sayette, linne, garen; alle wolle en linne manufactuerenhuyden en vellen van alle soortenpletsencarsayenSchotse laken Ygl. 1676 art. 8. 2) Het au volgende ontbreekt ia het Contract van 1676. In het Concept van 1675 wordeu als stapelgoederen genoemd: aldcrley wolle, sajette, linnen, garen ende lijnwaet; alle wolle, sajette, linnen en garenen manufactory ren; huyden, vellen van alle soortepletsencarsajenSchotse lakenen en kousensalm roet; olie; potloot ende loot; tonnevleeschboter: leer, gcmaeckt ende onge- maeekt; midtsgaders Schots sout.

Archief | 1905 | | pagina 158