138 coopmanschappen, welcke airede gedeclareert sijn, ofte bier namaels stapelgoederen verclaert sullen werdenom deselve herwaerts over te brengen of laten brengenop poene van toties quoties door de magistraet van de stadt sodanige hare goe- f deren geconfisqueert te werdenende soo iemant van de Schotse natie sal bevonden werden in haer naem te bedecken, ver bergen of negotiëren voor de bovengeschreven persoonen, die sullen gestraft werden door den Conservateur of sijn depuyte volgens de wetten en costuyme van de stapel-court. Ende het is verder by dit articul geaccordeertdat niemant van de Schotse natie vryburger van dese stadt sal mogen gemaeckt werden sonder kennisse en consent van den Conservateur ofte sijn depute, ende dat diegene, welcke airede borgers sijn, sullen in geenderley wyse of maniere gefavoriseert werden om te handelen in stapelgoederentotter tijdt dat sy haer borger- recht sullen gequiteert hebben en naderhant wettiglijck door den Conservateur ofte sijn depute aengenomen en verclaert ledematen te sijn van de Schotse stapel-court, op poene als boven is geëxpresseert. Ende sal geen inwoonder van dese stadt sigh onder de Schotse court mogen begeven sonder ken nisse en consent van de magistraet. 14. Ende tot het beter aenmoedigen van de navi(g)atie ende coophandel van de Schotse natie soo is het by dit ar ticul geaccordeert, dat, indien eenigh schip ofte schepen, haer toebehoorendeop zee berooft, beschadigt ofte genomen wier den door eenigh inwoonder ofte andere, haerselven binnen de jurisdictie van dese provintie van Zeeland onthoudende, de magistraet der voorschreven stede by desen verobligeert sal zijn na vermogen devoir te doen, dat alle sodanige schepen ofte goederen gerestitueert werden met haer geheele ladinge ofte hetgene soo berooft of genomen sal sijn, ofte anders dat volcomen satisfactie sal gegeven werden aen de persoon ofte persoonen, soo verongelijckt, naar proportie van de rechte i) Vgl. 1675 art. 14.

Archief | 1905 | | pagina 169