134 waerde van dien, ende sullen den misdadiger doen straffen volgens de natuyre van de offentie maer byaldien dat de beschadigde onder een ander jurisdictie woonachtigh is, dan sal de magistraet gehouden zijn de restitutie en satisfactie x) van de voorschreven schade te doen versoecken door haer pensionaris ofte iemant anders, ende dat tot coste van de stadt. Ende verder dat alle verongeluckte goederen van sche pen, de coopluyden en factoors van de Schotse stapel toebe- hoorende, door eenigh inwoonder ofte ander persoon, sigh onder het gebied van dese stadt onthoudende, gebergt ofte eenigerwyse verholen ende te souken gemaeckt ware, de ma gistraet dan sal gehouden wesen haer macht en authoriteyt te gebruycken, ten eynde de voorschreven goederen ofte waerde van dien den rechten eygenaer wederom gewerde, ende de persoonen, soo offenserende, swaerlijck gestraft werden voor soodanige verberginge en onrechte onthoudinge; alsmede indien de voorschreven goederen comen opgenomen, verholen ofte te soucken gemaeckt werden door eenige persoon of persoonen, woonende buyteu de jurisdictie van dese stadt, soo sal de magistraet haer uytterste devoir doen om de voorschreven goe deren ofte desselfs waerde gerestitueert te krygen aen de rechte eygenaers. Ende byaldien eenigh schip ofte schepen perickel soude loopen van te vergaen in de passagieleydeude na dese stadt, dat dan alle mogelijcke en spoedige hulpe int werck sal gestelt werden tot preservatie van deselve op de geïnte resseerde haer costen. 15. 2) Ingevalle iemant van de ingesetenen alhier, schul- digli wesende aen iemant van de stapel, quamen te impetreren brieven van respeyt van tyde, seurté du corps ofte cessie bonorum, sullen die van de natie werden gefavoriseert ende gehandelt als andere crediteuren, inwoonders deser stadt; ende soo het gebeurde, dat iemant van de stapel, aen een in woonder deser landen schuldigh sijndeof een ingeseten l) Het HS. heeft: statisfactie. 9) Vgl. 1675 art. 15.

Archief | 1905 | | pagina 170