140 eenige stapelgoederen sal komen te vervoeren naer eenige andere stadt of plaetse der Provintiën buyten de stapelplaetsdat de respective magistraet derselver steden of plaetsen door lioogli- gedackte Sijn Majesteyt verobligeert mogen werden gemelte Conservateursijn depute en andere officieren te assisteren om soodanige van de Schotse natie te brengen tot verdiende straffe volgens de natuyre van de begaene daetende byaldien geen justitie geobtin eert kan werden in sodanige steden off plaetsen in dese Nederlantse Provintiën, dan sal den Conservateur de voorschreven persoonensoo overtredende, achtervolgen endoen straffen in Schotlant achtervolgens dc ordonnantiën van de Konincklijcke Koopsteden ende acten vant Parlement, in dat coninckrijk tot dien effecte gestatueert en vastgestelt. 24. Boven de speciën van wynen en bieren, die voor desen van accijs en andere imposten vry sijn geweest, sal oock het sout, dat hier gekogt wert, vry wesen, als meest concer nerende de coopmanschapende tot voorcominge van frauden en sluykeriën sal een biliët van den pagter gehaelt moeten werden, op poene als ten laste van de ingesetenen alhier vol gens de placcaten van den lande is gestatueert; ende sal den wijn en bier alsdan door de ordinaris wijn- en bierwerckers gewrogt werden. 25. 2) Wert mede geaccordeertdat de magistraet sal doen leggen voor de haven op stroom een anker met een boey daerop, waerdoor de schepen, aen de Schotse natie behoorende des te behouder op de reede mogen geraken by gelegentheyt van oostelijcke ende noordelijcke wint. 26. 3) Insgelijcx wanneer eenige andere Schotse schepen den anderen helpen of accomoderen konnen met ballast uyt eenige harer schepen, dat de schuytlieden niet toegelaten wer den daertegen in te comen; oock sullen sy maer alleenlijck betalingh mogen afvorderen voor soodanigen quantiteyt van ballast, als sy sullen gelast werden aen boort te brengen, en 1) Vgl. 1675 art. 24. Vgl. 1675 art. 25. 3) Vgl. 1675 art. 26.

Archief | 1905 | | pagina 176