142 30. x) Dat den Conservateur ende sijn depute volcoment- lijck en vryelijck mogen genieten alle soodanige exemptiën, immuniteytenprivilegiën en prerogalivenals by rechten en costumen het Conservateurs officie toebehoort, in soo ample maniere en forme als oyt eenigh vorigh Conservateur op alle occasiën deselve gehad en genoten hebben. Desgelijcx sal de Schotse natie vrydom en exemptie genieten van den accijns en impost van wijn en bier en alderley soort van dranck, soo ende geJijck de voornoemde natie die genoten heeft vol gens de oude contracten. En by dit articul wert oock int bysonder geaccordeertdat elck meester van een familie van de Schotse natie, woonende onder de stapel-courtnamentlijck de predicant, factoors en leden van de court, als de clercq, fiscael en officier, de medicijnmeester, chirurgijn en apotheker, de makelaer en meter, den voorleser en koster etc., sal de exemptie en vrydom genieten van betalinge van accijns en alle andere imposten van taruw, turf, hout, kolen en zeep, in dier vougen als voor desen gebruyckelijck is geweestende dat het huys van de concherge sal vry wesen van accijns en impost op alle montcost en brant ende alle tgene voorschre ven is; gelijck oock deselve natie niet en sal gehouden wesen voor het by avont uyt- of ingaen van stadtspoorten iets te betaelen, nogh oock ter wagt te gaen en op te trecken, ende voor de vrydom van dien, tsy by compositie of andersints, eenige penningen te geven. Van de inquartieringe of logeringe van soldaten in hare huysen sal deselve natie oock bevrijt sijn. Ende is wel expresselijck geconveniëertdat de voor noemde vrydommenvoorrechten en privilegiën bv de weduwen van de voornoemde persoonen oock sullen genoten werden, soo lange als sy weduwen blyven en ongetrouwt sijn. Ende soo iemant van deselve persoonen occasie mogten hebben om een ofte meer beesten by gelegentheyt te slaen voor hun ge- bruyck, sullen hetselve vryelijck mogen doen, mits daervan Vgl. 1675 art. 30.

Archief | 1905 | | pagina 178