169 medebrengende, zullen in alle zaaken dienaangaande en niet verder gehouden en subject zijn aan dezelfde costumen, keuren, statuten, ordonnantiën, gildewetten en judicature als de bur gers zelve 3. l) Ten derden werdt tot elucidatie en ampliatie van het 5e artikelconcerneerende het point der vreedemakersver staan, dat in derzelver collegie altijd een van de Duitsche vreedemakers zal presideerentzy dat de eischer een Schots man of Duitsman isdat hetzelve collegie altijd zal vergaderen op liet stadhuis; dat de notulen en verbaalen van de com- paritiën, arbitragiën en uitspraaken mitsgaders de dingtaalen en sententiën altijd wel zullen gehouden worden in het Neder- duitsch, doch ook vertaald in de Schotse taaie, en dus te zaamen geregistreerd in een boektwelk ter griffie dezer stad zal blyveu berusten om visie en copie te kounen geeven aan dengeenen, die het aangaat; dat de bode van de court de citatie aan den gedaagden zal doen, byaldien dezelve een Schotsman is, tenware hy weigerig ofte nalatig was, ende een gerechtsbode, ingevalle de gedaagde een Duitsman of van eene andere dan de Schotse natie isdat het collegie niet en zal besoigneeren als ter presentie ten minsten van eenen vreede- maker uit iedere natie, tenware alle de vreedemakers van de eene of dandere natieabsent geweest zijnde en ten tweeden male geconvoceerd wezende, nogmaals alle absent bleeven, als wanneer die van de andere natie zullen mogen voort be soigneeren; ende eindelijk dat de functie van vreedemakers in eenige zaken niet werdt verstaan geëindigd te zijn, dan na het tweede default; ook dat dezelve zullen mogen declareeren voor hunne moeiten en vacatiën naar redelijkheid en qualiteit der zaaken. Ingevalle enz. 1736 art. 2, 2e lid. Dan wanneer partyën door minnelijke tusschenspraak van vrederechters den anderen niet en willen verstaan, noch ook i) Vgl. 170SJ art. 1.

Archief | 1905 | | pagina 205