174 In eene regeling betreffende den vrijdom van dijksonder- boud door de //heren, dien tgouvernement van den lande van Walcheren bevolen is" Abt, StadsregeeringRent meester, later de Staten van Walcheren van 4 Juni 1459 lezen wij het volgendedat hier in extenso volgt //Opten vierden dach in Junio anno XIIIICL1X was by den heren, dien tgouvernement van den lande van Walcheren be volen isoverdragendat men alle tlantdat binnen den- zelven lande gelegen is, dair men geene vryheit of en vermet, ca velen sal in der dijckaigen ende elcx bringen op zynen rechten dijcxstael. Ende al tlant, (dat) overgegeven is voir vrylant, hetzy vronenhaymanlantleenlantbatelant ende andersdairof zullen Symon Heinricxz. van Grijpskerke Willem Adriaens zone van Schellacht ende Cornelis Paüwelsz., scepene in Middelburch, informacy nemen; ende tgene, dat zy by den ouders by hairen eede gehoirt bevinden, dat noit oncost in der dijc kaigen in watergelde noch in nieuwen eerften gegouden en heeft, dat zal vry blyven. Yoort zo zal al tlant vry blyven, daer handvesten ende brieven of zijn van vry heden, dairt clairlic by blyken mach, dattet geenen oncost sculdich en is. Enist, datter eenich lant is, dat men niet claer bevinden en can, oft sculdich is vry te wesen of niet, daer x) zullen die per sonen, die die voirscreven aerve toebehoort, of gehauden zijn hairen eed op te doene mit twee van hoiren magendattet over dertich jairen ende daertevoren vry geweest heeftende dat zy niet en hebben hoiren zeggendat oyt oncost gegouden heeft, noch dattet oncost sculdich is te geldene in dijckaigen, in watergelden, in sluysen of in nieuwen aerften. Ende alle diegene, die geene vryheyt in der manieren voirscreven bewysen en connenof die by der voirscreven informacyals voirscreven is, niet ontlast en worden, die zullen mit huere aerve van nu voortan gehouden zijn (in) alle oncosten van allen dijckaigen, watergelden, nieu aerften, die op tvoirscre- Het HS. heeft: dat.

Archief | 1905 | | pagina 210