176 komen bij kosten van nieuwe aerften, d. i. nieuwe in lagen die in het land eventueel zouden moeten worden gelegd. Deze verklaring van het woord wordt bevestigd in hetgeen is medegedeeld uit de rekeningen van Middelburg door den Heer Kesteloo in het Archief van hei Zeemosch Genootschap. Daar leest men, dat in 1426 gesproken werd over het maken eener nieuwe inlaag te Vere, en in 1429 was daar gewerkt aan de nye warfte (het woord is verkeerd afgebrokenmen leze nyew-arfte) ten noorden en ten zuidenwaarvoor drie grooten per gemet gevorderd werden en waarvan den 16eu Augustus 14-30 op het stadhuis te Middelburg rekening gedaan werd, onder vermelding, dat het het maken van nieuwe dijken betrof. In dat jaar 1429 werd ook het maken eener inlaag ten westen van Welsinge beraamd. Tn 1439 werd dan ook o. a. gewerkt //up die nye warfte te Welsinghe ende ter Vere". [Archief Zeeuwsch Genootschap V blz. 252 en 253.) Tn een verbod van de Regeering van Middelburg van 23 October 1456 staat te lezen: //alle dieghene, die der stede tachter ende sculdich siin van dijckaetse, watergelde en nyeu arfte[Oud Archief MiddelburgInventaris De Stoppelaar nr. 307). Ook in Schouwen kende men het woord. Men vindt reeds in de bekende ordonnantie van Tax van Beieren betreffende het dijksonderhoud op Schouwen van 14 October 1423 f //Wairt oic, dattet namels gebuerdedat men nu wen erf ten soude moeten maken in Schouwen, dair sal elc of maken ende dykeu siin vijftendeel, gelijc als men voirtijds gedaan heeft, behoudelic dat die van Zuytlant ende dat Poirtambocht altoes hebben ende behouden sullen sulck vordel, als hiervoir ge- roert staat, dats te weten van den sevenhondert ende twee- hondert gemeten voirscreven." (Origineel op perkament met het zegel van Jan van Beieren in roode was in het Archief van Zieriksee)Algemeen RijksarchiefMemoriaal finds Johan- nis 1422142-3, Gas V"150Van Mieris IV blz. 699). Reeds in de uitspraak van Ploris V over de dijken van Schouwen

Archief | 1905 | | pagina 212