5 tegenstanders veracht en vervloekt, met zijne aanhangers ge scholden voor '/pestige beesten, kinkels, varkens, duivels, honden of wolven" heeft niet gevormd eene bepaalde school. Zijne leerstellingen zijn niet van de Academische catheder, maar van den kansel in de Gereformeerde kerk der Neder landen verkondigd. Het Spinozisme is gepopulariseerd. Yelen zijn terecht of ten onrechte openlijk aangeduid als Spinozisten en hadden, ten gevolge daarvan, felle vervolgingen te verduren. De heer Wybrands zegt terecht in zijne verhandeling over Marinus Adriaansz. Booms een van spiuozistisclie ketterijen beschuldigde Middelburger.-/een geschiedenis der spinozistische beroeringen in Nederland iu de 17e en het begin der 18e eeuw, zou, vooral indien de schrijver zoowel aan de ge waande als aan de echte Spinozisterij zijn aandacht wijdde ongetwijfeld zeer belangrijke bijdragen leveren tot de kennis van het godsdienstig en maatschappelijk leven in die dagen. Wat een bonte verscheidenheid van stoffel Let eens (om maar iets uit de velen te noemen) op al die //conventikelen" en //oefeningen" allerwege in Nederland gehouden, van de dagen af, waarin Spinoza's Amsterdamsche vrienden, ten huize van een hunner, Jan Knol in de Nes, hunne samenkomsten hielden tot 1730 en later, toen Hendrik Wautelaar in vele sluipvergaderingen het woord voerde o. a. te Amsterdam in agterstraten over de Prinsengraft op kamers en in de Smousenhoek, in een slop bij het water, in een kelder, ook op de Kaydyk en achter in de Plautagie in een tuintje." De Spinozistery was het onderwerp der gesprekken allerwege tot in de trekschuit toe. De jonge Boerhave was in zulk een kwaad gerucht gekomen door zijn spreken over Spinoza, dat bij van zijne plannen om predikant te worden afzag en zijne krachten ging wijden aan de geneeskunde. Een staaltje vau de heftigheid der tegenstanders van de verderfelijke leer geeft De begrafenis van Mr. Adriaan Koerbagii, rechtsgeleerde en geneesheer. Hij had spinozistische boeken geschreven en was veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf, en na een jaar in het

Archief | 1905 | | pagina 41