6 rasphuis te Amsterdam onder landloopers en deugnieten door gebracht te hebben werd hij uit zijn lijden door den dood verlost. Bij de begrafenis mompelde men//deze Spinozist is blijkbaar een kind van den Booze, immers onder }t henen gaan vloog een pikzwarte hen op de kist, die er lang op bleef zitten, zonder dat ze met dreygen, gooyen of wenden met de hoeden, daar was af te jagen/"' Uit de felheid der be strijding is gemakkelijk af te leiden de groote kracht, die er uitging van hen, die den grooten denker en philosoof ver eerden en wier denkbeelden dan meer of minder met de zijne overeenkwamen. In onze provincie heeft het Spinozisme grooten invloed uitgeoefend. Hier was het ten allen tijde en is het tot heden gebleven een vruchtbare bodem voor allerlei soort van sectarisme. De heer Van Leeuwen noemt zeer verklaar bare oorzaken, dat de omstandigheden gunstig waren om het sectarisme in Zeeland te bevorderen. Er waren, zoo zegt hij, van ouds eene menigte doopsgezinden, die invloed oefenden. Het vrije, onafhankelijke kerkbestuur, de terugzetting van het politiek gezag in kerkelijke zaken, de vrijheid van profe- teeren en het minder noodzakelijk achten van een bepaalden leeraarsstand waren dingendie onder de Zeeuwendie de Hervorming waren toegedaan, zeer geliefd waren. De Voe- tiaansche partij was in Zeeland sterk, terwijl de aanzienlijken meest Coccejanen waren en zitting hadden in de collegia cjualiJi- cata het oude Zeeuwsche patronaat vervangende, na de aanneming van de kerkorde van 1591. Jean de Labadie had te Middelburg sterken aanhang. Teelinck en na hem Koelman hadden door vertalingen van Engelsche godgeleerde werken het Mysticisme krachtig bevorderd. De kerkorde van Dordrecht was verworpen en men handhaafde die van 1591. Er was dus groote vrijheid van gedachte. Onder de Engelsche godgeleerden "was in de 17e eeuw eene richtingdie de Antinomiaansche genoemd werd. In vele opzichten waren hunne stellingen die van Joh. Agricola van Eisleben (1535), wiens aanhang door Luther was onderdrukt.

Archief | 1905 | | pagina 42