7 Na Luther's dood zijn die gevoelens weder sterk verbreid ge worden. De meest bijzondere verschilpunten tusscben de An- tinomianen en de Gereformeerden liepenover den aard en de wijze waarop de zaligheid verworven is, over de toereke ning der gerechtigheid van Christus' verdiensten, over de regtvaardigmaking, over het genade verbond en de goede werken en over de prediking van wet en Evangelie. liet schijnt, dat door de talloos vele twisten op theologisch gebied een ieder, die slechts afweek van de kerkleer, werd verdacht van Spino zisme. Onder de benaming '/Antinominianen" werden van 1680 tot 1740 al diegenen begrepen, die behoorden hetzij tot de secte der Verschoristeuhetzij der Hattemisten of die der aanverwante Buytendijckers. Antonius van der Linde noemt als eersten leerling en apostel van Spinoza: Eriedrich van Leenhof in 1647 geboren en in 1681 predikant te Zwolle. Voorts Wilhelm Deurhofe 1650-1717, een leek, een war hoofd, die door zijn philosophiscli theologisch Abracadabra zulk een invloed verkreeg, dat de professoren Wittichiüs, Taco Hajo van den Honert, Andula, Burmann en Cremer zich genoodzaakt zagen hem openlijk te weerstaan. Jacob Verschoor, geboren in Vlissingen, werd reeds als candidaat in de theologie onder censuur geplaatst. Zijn invloed in Wal cheren was zeer groot, vooral bij de aanzienlijken in de Mid- delburgsche regeering en den Waalschen kerkeraad. Op het buitenverblijf te West-Souburg, waar vroeger Marnix woonde, hield hij vergaderingen. Later trok hij naar Leiden. De volgelingen bestudeerden de Iiebreeuwsche taal om de H. Schrift beter te kunnen verstaan en werden Hebreën genaamd. Een tijd lang na Verschoor's dood schijnt de secte verdwenen te zijn maar de denkbeelden bleven en werkten door. Twintig jaar duurde het leven der Hebreën als partijdaarna sloot zij zich aan en ging op in de intusschen opgestane richting, in het leveu geroepen door Pontiaan van Hattem 1641 1706. De invloed van dezen man is veel grooter en mach tiger geweest dan die der vorigen. Pontiaan van Hattem,

Archief | 1905 | | pagina 43