8 geboren te Bergen op Zoom, was, na zijne studie te Leiden en te Saumur, predikant te Philipsland geworden. Hij be studeerde Spinoza grondig en ijverig. Zijne gevoelens werden openbaar in zijne verhandelingen over den Catechismus. De theologische faculteiten van Leiden en Utrecht oordeelden zeer ongunstig over 's mans meeningen. Leiden noemde zijne stel lingen '/paradox" en Utrecht verklaarde, //dat zulk een prediker niet in de Gereformeerde kerk geduld kon worden, wanneer hij niet afliet van zijne sociuiaanschelibertijnsche, godde- looze en godslasterlijke droomerijen". Ofschoon Van Hattem zelf betuigde de leer der kerk aau te hangen, werd hij in 1683 ontzet. De Gecommiteerde raden belegden een coetuale ver gadering te Middelburg, samengesteld uit de gecommiteerden Yan de vier dassen van Zeeland en twee lieeren Gecommiteerde raden. Na zestien zittingen werd met algemeene stemmen tot //deportement" besloten. De classis verzocht uitbanning en verkreeg gehoor. Ds. Tuinman, predikant te Middelburg, was een vurig bestrijder van Spinoza. Iiij hield vol, dat de toen malige vrijgeesten, leerlingen waren van den vervloekten god verloochenaar Spinoza, onder 't pestig vernis van Pontiaan van Hattem. Een wetenschappelijk en onpartijdig onderzoeker Roggeveen spreekt geheel anders en zegt: '/Ligt en duisternis, ja en neenkunnen van den anderen niet meer verschillen dan Van Hattem verschilt van Spinoza." Hij getuigde zelfs, dat de goede God den heer Van Hattem gebruikte als een gezegend werktuig om hem van een Spinozist een goed christen te maken. Dr. W. C. Van Manen heeft in eenige uit voerige artikelen in de Gids van 1885 eene studie over Pon tiaan van Hattem gegeven, welke aldus eindigt//Inderdaad mogen wijofschoon niet blind voor de gevarenaan elke prediking van een lijdelijk christendom verbonden, veilig aan nemen, dat Pontiaan van Hattem, ondanks zijn vaak zon derling worstelen met de taal, zijn soms angstvallig vasthouden aan de belijdenis der Gereformeerden en zijn buigen voor het hoog gezag der Schrift, voor velen is geweest, een lichtende

Archief | 1905 | | pagina 44