10 geloof gesterkt door hare prediking. Den 2den Juni 1726 werd zij door den kerkeraad in den grooten ban gedaan, en onder de punten van bezwaar, welke de tegen het "pestilentiaal vrouwmens" gerichte sententie vermeldde, komt ook dit voor, dat zij zoodanige personen, die om de meergemelde zielver- dervende ketterij van Van Hattem waren gedeporteerd, (als Gosuinüs a Buytendijok, openbaarlijk gecensureerd, door de E. A. Magistraat van Middelburg uit haar Ed. stad en juris dictie geobligeerdten Marinus Booms, wiens schriften open baarlijk door de justitie waren gecondemneerd) ten haren huize ontfangen en geherbergt heeft." Nog meerdere personen worden genoemd als de Antinomiaan- sche leer verspreidende of als volgelingen van Van Hattem met één woord met spinozistische ketterijen behebte personen. Maar hunne geschiedenis loopt samen met de zoogenaamde B uy ten dij ckers. Op den stichter dezer secte en op zijne lotgevallen wil ik wat meer in }t bijzonder uwe aandacht vestigen. Hij heeft als prediker gearbeid in de dorpjes Schore en Vlake. Over de stichting van de kerk te Vlake valt niets mede te deelenalleen de parochiekerk te Vlake werd vroeger vergeven door den deken en het kapittel van de St.-Salvator- kerk te Utrecht. In de kerk was aan den wand op een houten bord of paneel een duivelken geschilderd met een pen en inktkoker, (volgens anderen had hij een pen met inkt in de hand) zittende te schrijven met het onderschriftEragmina verborum Titevullus collegit horum. De satan, aangewezen met den naam Titevullus, teekent de misslagen en de redenen, die gesproken worden, op om dezelve in Jt oordeel van God te brengen, tot waarschuwing van allen, die hier 't woord voerden. Smallegange verhaaltdat een jong onwetend predikant, misschien niet kunnende lijden, dat zijne misslagen zoo aangeteekend zouden worden, omstreeks 1675 de schilderij heeft doen vernietigen. Een jongen ver haalde dat zijn vader, de koster van de kerk, den duivel zelf verbrand had.

Archief | 1905 | | pagina 46