11 Voor de Boomsche kerk te Goes lag vroeger een grafsteen uit de kerk te Vlake met liet randschrift//hier leit begraven lieer Kornelis Janz. van Hoekf. pastoor van Vlake, die starf in 't jaer 1452 op Sinte-Pontiaansdag, bidt voor desiele". Te Scliore was oudtijds een kerkje op dezelfde plaatswaar door de nonnen uit Biezelinge eene kapel werd gesticht, om trent 1250. Tn 1250 hadden deze patroonaatrechtdat is het recht om kerkedienaren of geestelijke personen te beroepen. Het was eene kruiskerk. Thans is nog de eene zijde van het kruis aanwezig, de noordzijde. In 1811 was er een zware brand, ontstaan in een der zitbanken; maar deze is spoedig door de vigilantie der ingezetenen gebluscht. In 1819 sloeg de bliksem er in, de toren werd beschadigd, maar de kerk bleef ongedeerd. Sinds het begin der 19de eeuw bestaat de kerk te Vlake niet meer in haar geheel. Zij is afgebroken, omdat zij op instorten stond. Sinds dien tijd is er in Schore eu Vlake één kerkgebouw. In de 16<le eeuw drong het licht der Hervorming door. De nonnen van Biezelinge gingen in 1578 naar Antwerpen. In 1619 kreeg men van de heeren van den Staat consent om een ordinaris dienaar des Woords ten dienste van beide parochiën te mogen beroepen. Van 15781619 spraken de naburige predikanten. Den 15dcu De cember 1619 werd de eerste leeraar, Joannes Dambrinüs de jongere bevestigd. Den 12du" December 1638 trad de tweede leeraar op: Tobias de Konince. Hij arbeidde tot 1657. Van 1657 tot 1661 was Jacobüs de Mol voorganger en van 1661 tot 1701 Cornelis Landman. Gosuinus a Büitendijck of van Buytendijck is geweest de zesde Hervormde predikant van Schore en Vlake. Met de beroeping van genoemden heer ontstond er eene hevige tweespalt, die dreigde al 't goede, dat er gewerkt was, te vernietigen. Opmerkelijk is het, dat er juist van deze dagen geene geschriften bestaan. Waar schijnlijk zijn deze moedwillig vernietigd. Gosuinus a Buy tendijck was geboren te Oud-Beierland en woonde aldaar, toen hij proponent was. Onder de classis van Dordrecht ver-

Archief | 1905 | | pagina 47