19 van den coetus, die Buitendijck veroordeelde, voor 15 per sonen, die er aan deelnamen, bedroegen 301 Vlaamsck 6 schellingen en 8 grooten, dus 1808. Het bleek dat alle moeite te vergeefsch was om Buitendijck te buigen of te brengen tot andere inzichten. Hij weigerde zich te onderwerpen, en op den 19 Februari 1712 werd hij van zijnen dienst en zijn ambt ontzet, en den 15en Maart zette de Classis de leden des kerkeraads benevens den schoolmeester die allen de zijde van hunnen leeraar gekozen hadden, af. Het waren: Nicolaas Syneke, Pietkb Jacobus Sandijck, Simon de Ryken en Marïnus Baekwel. Toen Buitendijck nog niet tot. inkeer scheen te kunnen worden gebracht, werd hem bij extract van de resolutie van Gecommitteerde raden dd. 19 Februari gelast: //zich voortaan van de predikdienst en de functiën, daervan dependerende, te onthouden, ook metter woone zich buiten Zuyt-Bevelant elders te begeven, met de vermaninghe sigh in zyne verkeerde sustenuën en stellingen soodanigh te willen beteren, dat hy naer publijcque herroepinge van dezelve de getuigenis van een gesonde en orthodoxe waer- heyt moght bekomen en vervolgens daardoor wederom tot de kerckendienst beroepelijck gestelt te connen werden". Het collegium qualificatum te'Schore en Ylaecke werd ge- autkoriseert en ook gelast zoo kaest doenlijck een ander pre dikant te beroepen. Hiermede was in Schore en Ylake de rust hersteld maar volstrekt niet in de kerk in haar geheel. Buitendijck vertrok naar Utrecht en promoveerde daar 23 April 1715 tot doctor in de medicijnen op een dissertatie//de epilepsia". Onder- tusschen had Dr. Pieroom een boekje uitgegeven over ode Hervormde KerJcentught en deszeifs voorstandersom de af zetting van Buitendijck te rechtvaardigen en te bewijzen, dat diens leeringen overeenkomstig waren met die van Pontiaan van Hattem. Hoewel de vorm voor ons vrij singulier is, spreekt uit dit geschrift toch broederlijke zin en liefde voor den ver doolden leeraar. Yeel heftiger was de bekende Middelburgsche

Archief | 1905 | | pagina 55