30 predikant Tuynman. Hij ^as een man met groot en ijver en onvermoeide werkkracht en van meer dan gewone bekwaamheid. In zijne strijdschriften geeft hij blijk van eeue veel omvat tende belezenheid in de theologische literatuur zoowel van zijne dagen als van een vroeger tijdperk. Maar hij was een echte ketterjager. Busteloos en opgewonden heeft hij de Ilattemisten en de Libertijnen vervolgd. Het is zeer jammer, dat het ge moed van dien eerlijkeu maar feilen strijder al te vaak ver bitterd was, en dat hij niet kon nalaten de grofste woorden te kiezen. Hij wist het zelf wel, dat hij brutaal en onver zettelijk was, en had tot stelregel, waarmede hij zijn gedrag vrij pleitte: „Ik heet een schop een schop en noem een spa een spa 'k Bewimpel waarheid niet, maakt iemand het daarna; Dit is geen lastertaal, waardoor ik iemant schende: k Zeg niets van hemdan daar de wereld hem voor kende. Tuynman had den strijd te strijden tegen Mauinus Booms den reeds genoemden schoenmaker te Middelburg, die grooten invloed en aanhang had. Deze was verbannen uit Middelburg en na eenig rondzwerven vestigde volgens Tuynman dit werktuyg van den satan'" zich eerst te Bergen op Zoom en daarna te Boozendaal. Daar kwam eveneens onze afgezette predikant Bititenüijck. '/Wat dit gespan daar brouwen zal, leert de tijd", zoo schreef Tuynman. 't Scheen evenwel, dat zij daar rustig samen leefden. //Na anderhalf of twee jaar zijn die twee monsters op ons aangekomen"zoo schreef de classis van Breda. In 't najaar van 1716 woonden zij te zarnen in die stad. Maar de kerkeraad aldaar was spoedig van het gevaar verwittigd en deed op het allernadrukkelijkst en iterative by de magistraat het verzoek, dat men hen niet zou admitteren". Toch werden zij toegelaten, onder voorwaarde echter dat ze ten stadhuize de belofte aflegden: //dat zy sigh als goede ingezetenen en orthodoxe gevoelens hebbende zouden comporteren; andersints zouden zy de stad moeten ruymen". Heel spoedig werd in den kerkeraad geklaagd, dat het op treu-

Archief | 1905 | | pagina 56