jche court overeenkwam en uit 40 artikelen bestond pen 26 Augustus werden nu door den Oudraad gecommitteer den benoemd (nl. de reeds hierboven genoemde heeren met [assumptie van den beer Joh an de Witt), om met de commis sarissen //liet werek op sortable en de draegelijcke conditiën te bonnen inschicken, of, indien de pretensiën van den Schot- schen stapel voor de stadt te lastigb mochten worden geoor- deelfc", de onderhandelingen af te breken zonder voorgaende communicatie aan den Oudraad. Reeds den 7 September waren de onderhandelaars tot overeenstemming gekomen maar alvo rens het gemaakte verdrag te ouderteekeneumoest bet eerst naar den koning van Engeland en de Royale steden van Schot land ter approbatie en aggreatie verzonden worden. Tn dien tusscbentijd konden de leden der regeering bij den secretaris inzage verkrijgen van bet geconvenieerde. Den 1 October waren de commissarissen van hunne reis weder in de stad terug gekomen met de vereischte goedkeuring, en gaf de Oudraad zijn gecommitteerden volmacht het concordaat te teekenen, wat nog dienzelfden dag geschiedde. Het stuk wijkt in vele opzichten van het voorloopige ontwerp af, en bevat 50 artikelen. De stad nam daarbij op zich, voor eene kerk met kerkhof, de noodige woningen en pakhuizen te zorgen, eene veilige haven met losplaatsen enz. te verschaffen, eene handels bank te vestigenen verschillende andere geriefelijkheden voor den handel en bet verblijf der kooplieden. De regeering zou pogingen bij de Staten van Holland aan wenden, om vrijdom van convoygelden voor de Schotsche sta pelgoederen te verwerven, en om afschaffing van last- en veil- geld enz. voor de Schotsche kolen te bewerken. Verder werd den officieren van den stapel vrijdom van stadslasten, hoe ook genaamd, toegezegd, en werden eenige bepalingen vastgesteld betreffende rechtszaken, geleide van schepen, schadevergoe ding, schuldvordering, geldverschaffing enz. Evenwel mochten Zie no. 1. Zie nos. 2, 8 cn 4.

Archief | 1905 | | pagina 65