32 gevaardigden op, zich '/ten uiterste te bevlytigen en krachtig de wettigheid van 't concordaat te presenteeren en te defen- deeren tegen alle cavillatiën". Inderdaad, in de Statenver gadering van 14 Eebruari 1669 kwamen de Eotterdamsche heeren met het voorsteldat de Schotsche conrt geen stapel- noch toondagen te Dordrecht zou houden, voordat het con cordaat door de Staten zou goedgekeurd zijnen dat aan den Koning van Engeland zou geschreven worden om de intrekking- te verzoeken der acte van 19 November 1668 waarbij Dordrecht, //als wesende d' aldercommodieuste of bestgelegen plaetswas aangesteld tot een stapelpoort van Schotland". De invloed der Eotterdamsche voorstellen en aanmerkingen was zeer wel merkbaar in het rapportdoor de gecommitteerden over het concordaat uitgebracht. Het concludeerde op onder scheidene gronden, vooral, omdat de vrije handel zou worden verkort, dat de regeering van Dordrecht het gesloten contract moest laten varen, en dat aan den koning van Engeland de in trekking der acte van 19 November zou verzocht worden. De Dordtsche heeren, wel inziende, dat de zaak in hun nadeel zou uitloopen, besloten in hunne vergadering van 18 Eebrnari 1669 het concordaat in overleg met den Conservator te her zien en de artikelen, die in de Statenvergadering het meest aanstoot hadden gegeven, te veranderen. Tot zoo lang zouden zij wachten met in de Staten zich over het uitgebrachte rap port ten principale te verklaren. Den 23 Februari d. a v. werden echter door de Staten allereerst de vrijdommen der Engelsche court afgeschaft, en tevens de conclusiën van het rapport betreffende de Schotsche court in eene resolutie gecon verteerd -) Alleen werd uitdrukkelijk verklaard, dat het //den leden der provincie zou vrystaan buytcn soodanige con tracten de Schotsche en alle andere kooplieden in hunne plaat sen te- laten verbleven en hun ook vrye huisvesting te ver schaffen" en andere voordeelen, van hen afhangende. Deze acte is niet voorhanden. 2) Zie nos. 8 en 9.

Archief | 1905 | | pagina 68