47 den, tot de voorschreven stapel behoorich, sonder eenige be- lettingh, hindernisse ofte molestatie; sullende de voorschreven huysen voor niet bewoont ende gerepareert moeten werden tot laste van de stadt. 8. Ende ten eynde de goederen ende coopmanschappen opgeleijt ende wel geconserveert mogen werdenmitsgaders oock alle cooplieden, factoors, schippers, zeelieden, collecteu ren ende andere voorgeroerde onderofficieren ende liedentot de voorschreven stapel behoorich, mede goede accommodatie genietensullen wij daartoe bequame woonhuysen ende earners packhuysen, kelders, solders ende flieringen tot een redelijcken prijs besorgen; en ingevalle eenige burger off inwoonder een onredelijcken prijs quame te eyschen, sullen wij dezelve mo dereren. 91). Wijders hebben wij aen die van de Schotsche stapel belooft ende toegeseijt een schoon groot huys ofte meer, soo het noodich zoude mogen sijn 2), wel geaccommodeert tot een conchergerie, iu welck huys alle persoonen, den Schotschen stapel frequenterende ende van deselve natie sijnde, haer sullen mogen vervoegen om te eten, drincken en huysvestinge te genieten; sullende egeen lith van de voorschreven stapel vrijstaen noch geoorlooft sijn de soodanige van dranck off huysvestinge te versorgen sonder toelatinge van den Heere Conservator, maer sal echter de borgers ende andere inwoonders van deze stadt gepermitteert wesen de voorschreven personen, den stapel fre quenterende, in hare huysen te nemen, mitsgaders van cost, dranck ende andere nootsaeckelijckkeden te versorgen :3). 104). Wij belooven oock ten behoeve van die van den voornoemden Schotsen stapel te dispiciëren een veylige ende ruyme haven voor derselver schepen, versien van kaijen en cranen tot ladinge ende ontladinge van derselver coopmanschap- x) Vgl. 1612 artt. 11 en 12. 3) De woorden: „ofte meer, soo het noodich soude moge zijn," ontbreken in het ontwerp. 3) Het Ontwerp heeft „versieni) Vgl. 1612 artt. 4 en 5.

Archief | 1905 | | pagina 83