48 pen. Ende ten evnde die van den voorschreven stapel te beter mogen werden gerieft, sullen wij ordre stellen door de ha venmeesters, dat hare schepen ende booten bequamelijck ende sonder beleth aen de kayen sullen connen lossen ende laden; gelijck wij mede tot haren redelijcken costen sullen besorgen, dat deselve gedient sullen worden van soodanige overdecte booten, schuijten, lichters specialijck in tijde van vorst, wan neer de schepen de stadt niet naederen connen mitsgaders van een goed getal van stedenwagens en arbeijders tot het tij- dicli laden ende ontladen van hunne schepen en goederen, welcke respective loon en gereguleert sullen werden bij ons ende den Heer Conservator gesamentlijck. Eu ingevalle eenige der voorschreven arbeijders onbeleeffde ende quade woorden qua- men te gebruijcken tcgens eenige cooplieden, factooren, schip pers en zeelieden ofte andere, tot den stapel behoorich, sullen wij de soodanige spoedig doen straffen off corrigeren naer exigentie van saecken. 11. Wij sullen oock 3) besorgen, dat ten eersten een banck binnen deze stadt werde gestabilieert om gelden op alle plaetsen te remitteren; ende wij beiooven mede de cooplieden ende factoren van den voornoemden stapel soo veele penningen te verschaffen als sij van doen sullen hebbenende dat op verseeckeringe van hunne goederen, tot soo lange dat haer goederen verkocht konnen worden, middelerwijle daervoor een reedelijeken interest betalende tegen 4) tien stuyvers ter maendt per cento, te reekenen de dagen, weecken, ende maendeu pro rato des tijds. 12. Die van de Schotschen stapel voornoemd sullen t'haren believe mede mogen frequenteren ende gebruyeken de beurse, die wij aen het Marcktvelt binnen dese stadt hebben gedaen stellen. l) De vier laatste woorden ontbreken in het Ontwerp. s) Het Ontwerp heefthetwelk respective boven gereguleert. zal werden. 3) Dit woord ontbreekt in het Ontwerp. 4) Het Ontwerp leest verder: per cento 'sjaers.

Archief | 1905 | | pagina 84