5 2 lootstende ingevalle eenich schip off schepen buijten ver moeden in noot mochte comen van te verongelucken ontrent dese stadtsoo sullen wij alsdan alle mogelijcke en spoedige hulpe tot derselver redelycke oosten doen aenwenden om de voorschreven schepen te behouden ofte te verlossen. 24 3). Ende bijaldien eenige goederen van geblevene schepen met recht behoorende aen de cooplieden ende factooren van de stapel, door iernant, binnen dese stadt ofte de iurisdictie van dien sich onthoudende ofte woonende, mochte wesen ge- bercht, sullen wij deselve neerstelijck doen naerspeuren en opsoecken, ende gevonden wesende 't sij waer, ofte bij wien, aenstonts doen restituéren aen de wettige eijgenaers, mitsdat deselve alsdan daervoor gehouden sullen wesen redelij ck berch- loon te geven. Ende ingevalle eenige soodanige goederen als voren gesecht, door een inboorlingh, inwoonder ofte an dere, sich houdende onder de jurisdictie van de stadt, ver borgen ofte ter quader trouwe off met gewelt vervremt off versteecken mochten sijnsoo sullen wij in sulck geval soo danige persoonen constringeren de voorschreven goederen ofte de waerdije van dien weder te geven ofte goet te doen aen de rechte eijgenaers ende deselve misdadige strengelijck doen straffen naer gelegentheijt van hare gepleechde versteeckingh ende on recht veerdige achter houdinge. 25. Ende ingevalle het fhochte comen te gebeuren, dat eenich schip ofte schepenuijt Schotlant met stapel waren her- waerts comende, soo diep quamen te gaen, dat deselve tot voor de stadt niet souden connen avanceren sonder gelicht te werdensoo sullen wij tot onsen costen de voorschreven schepen soo veel doen lichtendat deselve de ondiepte die onderwegen gevonden mochten werden, connen passeren. Ende ten eijnde 'tselve buyten nootsaeckelijckheijt niet gepretexeert moge werden sullen wij daerinne niet gehouden wesentensijons daervan alvorens kennisse gegeven sijnde, sulcx bij ons nevens d'Heer Het Ontwerp heeft: beste. 3) Vgl. 1612 art. 22.

Archief | 1905 | | pagina 88