55 sal exerceren in alle saecken civiel ende crimineel over de persoonen en goederen van alledie behooren tot de Schotscke stapelmet dien verstande nochtans dat de voorschreven civile saecken sullen moeten wesen tusschen twee Schotten, die van den voorschreven stapel dependeren, ende dat het crimen oock bij een Schott alsvoren tegens een ander, insgelijcx tot den voorschreven stapel behoorende, sal wesen geperpetreert, sonder dat wij ofte eenich rechter binnen dese stadt ons eenige ken- uisse sullen aenmatigen van de voorschreven saecken civiel oft' crimineel, tot eenigen tijde voorvallende, tusschen twee der Schotsehe natie alsvoren; maer deselve saecken sullen bepleijt, geoordeelt ende bij diflmitive vonnisse gedetermineert werden door t hoff van den Heer Conservator, ende dat sonder con tradictie off appel. Ende in cas van ongehoorsaemheijtcon- tumatie, oppositie off resistentie tegens denselven sullen wij den Heer Conservator ofte sijne gedeputeerde alle behoorlijcke hulpe ende assistentie be wij sen omme de misdadigers te brengen tot gehoorsaemheijt off ter verdiende straffe. x) Alles nochtans op behagen van Haer EdGroMog: ende met dien ver stande, dat den inhoude van dit articul alvorens bij deselve sal moeten wesen geapprobeert. 34. Is vorder geaccordeert ende besloten dat indien eenige van onse borgers off ingesetenen ofte vremdelingh, geen Schotsehe wesende, hebbende eenige civile actie tegens iemant van den voorschreven stapel ofte daervan dependereudedat het hem geoorlooft sal sijn sijne actie te institueren ende vervolgen 't sij voor ons ofte voor het hoff van den Heere Conservator; ende en sal hem nergens elders ter eerster instantie 'tselve geoorlooft sijn te doen, tensij dat de brieven off obligatiën innehouden prorogatie van jurisdictie, ofte dat de aenleggers sijn gepriviligeerde personen, Knde indien den aenlegger sijn proces voor ons wil vervolgensal den Schotschen verweerder sonder 'tselve te wederstaen voor ons verschijnen ende sal soo- b Het hier volgende ontbreekt in het Ontwerp.

Archief | 1905 | | pagina 91